Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Canva: Grafický nástroj pro negrafiky

Canva je inovativní online nástroj, který nabízí uživatelům bezproblémové a bleskové vytváření vizuálního obsahu. Od prezentací a sociálních médií po plakáty a vizitky. Canva zjednodušuje proces designu lidem, kteří nemají úplně vycvičené designérské oko a neumí s nástroji Adobe. V tomto článku prozkoumáme výhody a nevýhody nástroje Canva, komu je určena, jak s ní pracovat a co nového v poslední době přinesla.

Canva pro negrafiky

Canva přibližuje svět grafického designu i úplným grafickým neznalcům a nemehlům. S jednoduchým a intuitivním rozhraním můžete vytvářet atraktivní grafiku, prezentace a vizuální obsah během chvilky. Díky široké škále šablon a možnostem snadné úpravy je Canva ideálním nástrojem pro každého, kdo chce prezentovat svoje sdělení vizuálním způsobem.

Ale tohle všechno už s největší pravděpodobností víte. Canvu totiž zná a používá snad opravdu každý markeťák, digitální tvůrce, marketingový manažer, podnikatel nebo dokonce CEO větší firmy. Je to totiž nástroj k nezaplacení!

Výhody nástroje Canva

1. Snadné ovládání a intuitivní rozhraní

Canva se vyznačuje přívětivým uživatelským prostředím, které umožňuje snadnou orientaci a rychlý výběr nástrojů. I ti, kteří nemají zkušenosti s grafickým designem, se mohou pustit do tvorby téměř hned. Stačí mrknout na pár tutoriálů na Youtube a Canvu máte v malíku.

2. Široká škála šablon a prvků

Nástroj Canva má v sobě opravdu bohatou galerii předpřipravených šablon pro různé typy obsahu. Od prezentací a letáků přes sociální média a marketingové materiály, až třeba po plakáty a billboardy. Canva má pokrytých mnoho oblastí.

3. Rychlá a efektivní úprava

Uživatelé mohou snadno přizpůsobit šablony přidáním vlastního textu, obrázků a grafických prvků. To umožňuje opravdu rychlé vytváření unikátního obsahu s minimálním úsilím.

4. Export do mnoha formátů

Canva umožňuje vaše výtvory exportovat a stahovat v mnoha formátech. Můžete stahovat tisková PDF i s ořezovými značkami pro tiskárnu. Stáhnete klasické JPG nebo PNG bez pozadí. V bezplatné verzi můžete dokonce exportovat i GIF nebo MP4 video. V placené verzi stáhnete i vektorové SVG.

5. Bezplatná verze se širokými možnostmi

Canva nabízí silnou bezplatnou verzi, která obsahuje mnoho užitečných funkcí. Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet nástroj nebo nepotřebují plný přístup ke všem prvkům, může být tato verze více než dostatečná.

Nevýhody Canvy

1. Omezená flexibilita pro pokročilé uživatele

Pro profesionální designéry nebo ty, kteří potřebují pokročilé funkce, může být Canva omezená. Nástroj je primárně určen pro rychlé a snadné vytváření obsahu. Zkrátka není to nic pro grafiky, co umí ovládat Adobe nástroje.

2. Omezené možnosti práce s vektory

V porovnání s některými nástroji zaměřenými výhradně na vektorovou grafiku, může být Canva omezená ve svých možnostech pro precizní vektorovou tvorbu. Daleko lepším vektorovým nástrojem je Adobe Illustrator nebo Figma, kde zkušený grafik vytvoří vektorovou ilustraci během chvilky. 

3. Mizerná aplikace v telefonu

Canva sice nabízí i aplikaci do telefonu, ale její použitelnost je bohužel velmi špatná. Ovšem na akutní a rychlý export vámi vytvořené grafiky do telefonu (například abyste mohli narychlo zveřejnit příspěvek) aplikace postačuje.

Více o našich grafických službách se dozvíte ve vedlejší sekci.

Pro koho je Canva určena

Canva je ideální nástroj pro širokou škálu uživatelů a dokáže jim opravdu usnadnit a hlavně urychlit práci. Některá grafická studia a někteří grafici si dávají s designem opravdu na čas a mnohdy bývá možnost “udělej si sám” v Canvě nejlepší.

  • Podnikatelé a manažeři – rychle vytvoříte vizuální obsah pro marketing a propagaci.
  • Učitelé a studenti – na pár kliknutí si vytvoříte vzdělávací materiály, prezentace a ilustrace.
  • Správci sociálních sítí – pro ty je Canva základním nástrojem a denním chlebem při tvorbě příspěvků a stories.

Jak s Canvou pracovat

Snadno! A rychle! Opravdu, stačí se podívat na nějaký tutoriál na YouTube nebo na náš Instagram, TikTok nebo YouTube profil, kde máme spoustu Canva tutoriálů. A postupně přidáváme další.

Novinky a nové funkce

Canva neustále uprgaduje své funkce a přidává nové. K posledním vylepšením patří například:

  • Rozšířené možnosti pro práci s textem – nová písma, styly a efekty
  • Rychlá integrace s platformami sociálních médií – možnost publikovat obsah přímo z Canvy na vaše sociální média. Tato funkce má ale stále mnoho much. Snad na tom Canva zapracuje!!!
  • Zabudovaná umělá inteligence a chytré funkce – odstranění pozadí u fotky na jedno kliknutí, dokreslení objektu nebo odstranění objektu z fotky, změna pozadí
  • Generování obrázků pomocí AI – na základě promptu vygeneruje obrázek. Tato funkce je ale stále na stupni vývoje a je to znát. S tím by měla Canva také ještě něco udělat.

Závěrem

Celkově je Canva vynikajícím nástrojem pro většinu uživatelů, kteří potřebují rychlý a efektivní způsob vytváření vizuálního obsahu. Pro pokročilé uživatele s vyššími nároky na design může být však omezená. Ale pro většinu z nás však Canva představuje skvělou volbu pro snadnou tvorbu vizuálního obsahu. Mimo jiné placená verze není nijak drahá. Canva Premium stojí na rok 120$ a Canva pro týmy vyjde na 150$ na rok. Spousta z vás si ale vystačí s bezplatnou verzí.

2.10.2023, Sonet Studio Dream Team

9

Služby grafického designu

Sháníš spolehlivé grafické studio na dlouhodobou spolupráci?

Nabízíme precizní grafické práce větším fimám, podnikatelům a start-upům. Profesionální přístup a velmi vstřícná komunikace je samozřejmostí.

Kromě grafického designu máme přesah do dalších oborů a jsme pro vytížené podnikately a manažery skvělé outsourcingové řešení.

Naším posláním je komplexní tvorba a správa digitálního prostoru firmám a značkám. Nestrácejte čas a delegujte na nás grafické práce!

9

KONTAKTUJ NÁS

grafický design fotoprodukce ilustrace
grafika jednoduše v Canva Pro
grafika z Canvy

Reklamní upoutávka vytvořená na šabloně v Canvě

vizitka vytvořená v Canvě

Vizitka vytvořená v Canvě

Voucher v Canvě

Jednoduchý voucher vytvořený v nástroji Canva

Grafika v Canva

Náhled homepage webu vytvořený v nástroji Canva

pozvánka z Canvy

Pozvánka vytvořená v nástroji Canva

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka here:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Rychlý kontakt

Fakturační údaje

Sonet Studio, s. r. o.

Korunní 2569/108

101 00 Praha – Vinohrady

IČO: 17517036

Čekni nás i na sockách

Přihlášení newsletteru >>