Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 8 minut

AI obrazové generátory: Otázka etiky a copyrightu

Generátory obrázků se zabudovanou umělou inteligencí se naučily vytvářet vizuál na základě milionů grafických materiálů, ilustrací nebo fotografií pořízených skutečnými lidmi a uploadovanými kdekoliv na internetu. Komu tedy náleží autorské právo vygenerovaného obrázku?
Shoptet vs Woocommerce

AI generátor dokáže generovat obrazy reálných i nereálných lidí na reálných i smyšlených místech. Dokáží tak vizualizovat třeba známou celebritu na místě, kde nikdy nebyla, a v situaci, která se jí nikdy nepřihodila. Vzpomeňte si třeba na obrázek nahé Emmy Watson, který byl vyroben pomocí umělé inteligence. Odlišení těchto  deep fakes od pravdy je díky neustálému zdokonalování AI opravdu velmi obtížné. Vzhledem k těmto neuvěřitelným schopnostem je až děsivé si představit, čeho budou tyto nástroje v budoucnosti schopny. V souvislosti s tím rostou obavy týkající se především etiky a porušování autorských práv. Znepokojující také mohou být tak zvané fake news, kdy nám jsou podstrkovány smyšlené informace, které lze nyní díky umělé inteligenci obohatit i o smyšlený obrazový materiál.

Jak to funguje na AI generátoru Midjourney?

Co se týká výchozího nastavení Midjourney, tak galerie uživatelů jsou veřejné. Každý může vidět obrázky ostatních tvůrců, stáhnout si je, zkopírovat si celý příkaz, pomocí kterého byl obrázek vygenerován, a dokonce samotný obrázek dále upravovat a vytvořit si na něj vlastní variace. Tvůrce tedy nemůže počítat s tím, že bude výhradním uživatelem vygenerovaného obrazu, i když podle podmínek na oficiálních stránkách je výslovně zakázáno sdílet obrazy ostatních tvůrců bez jejich svolení. Kdo ovšem studuje tyto podmínky, když si chce jen udělat hezký obrázek? Z běžných uživatelů málokdo.

Lze se tedy poměrně lehce inspirovat od ostatních tvůrců, kopírovat jejich prompty (příkazy), styly a jiná nastavení. Zároveň je potřeba brát v potaz tento veřejný charakter platformy, protože i naše výtvory se mohou stát objektem inspirace. Pokud tvůrce nechce s ostatními své výtvory sdílet, může tvořit v režimu soukromého účtu. Možnost soukromého účtu je samozřejmě placená. Nutno podotknout, že poplatek není součástí placeného členství. Je to služba navíc a proto je nutné hradit extra poplatek na měsíční bázi. Vygenerované obrázky budou v galerii skryté ostatním uživatelům a zůstanou skryté i po uplynutí doby privátního módu. 

Více o cenách a poplatcích v jednotlivých AI generátorech bude popsáno v samostatném článku. Další obrazové materiály vytvořené pomocí umělé inteligenci najdete třeba na instagramovém profilu Sonet Studia. Velké množství různorodých vizuálů od AI naleznete na největším českém instagramovém profilu věnujícímu se pouze obrazové AI zde. Obrazy a plakáty v České republice tvoří třeba Maxmilián Kavalír. Jeho tvorbu můžete shlédnout na Behance stránkách nebo na jeho Instagramu.

Praha očima umělé inteligence
Praha očima Alfonse Muchy, autor Maxmilián Kavalír

Kdo tedy může vygenerované obrázky používat a jak?

V případě neplacené verze Midjourney lze obrázky používat jen k nekomerčním účelůma zároveň musí být Midjourney uveden jako zdroj. Pokud si uživatel zakoupí jakoukoliv placenou verzi účtu, může s vygenerovanými obrázky nakládat jakkoliv, což zahrnuje například i jejich prodej. Zde je potřeba zmínit, že používáním služeb uděluje tvůrce automaticky licenci na autorská práva také Midjourney a na základě toho pak může vaše obrázky Midjourney a jeho tvůrci jakkoliv používat. Výjimkou jsou obrázky vytvořené v placeném privátním módu. 

Midjourney na svých oficiálních stránkách informuje, že jeho algoritmus byl vycvičen na veřejných souborech, a tak se některé výstupy mohou podobat materiálům, které jsou chráněné autorským právem. V případě, že se autor původního originálního obrázku nebo fotografie domnívá, že byla jeho autorská práva porušena, může službu Midjourney kontaktovat. Mimo jiné se zde dočteme, že by měli být tvůrci opatrní při sdílení svých výtvorů vygenerovanými umělou inteligencí, přičemž Midjourney nenese odpovědnost za škody, které mohou vzniknout vinou tvůrce. Tím Midjourney samozřejmě chrání hlavně sebe. 

Postmoderní obraz Davida Lynche od Maxmiliána Kavalíra
Postmoderní portrét Davida Lynche, autor Maxmilián Kavalír

Plagiát nebo pouhá inspirace?

O tom, kdy jde o porušení autorských práv a kdy ne, lze polemizovat. Žádný zákon nehovoří jasně. Generátory byly trénovány na milionech fotografií a není zcela jasné, jestli tvůrci generátorů čerpali tyto obrázky pouze ze zdrojů s otevřenou licencí. Toto se nesetkává s velkým nadšením malířů, grafiků, ilustrátorů nebo fotografů, kteří vlastní autorská práva ke svým obrázkům, protože jejich vizuály tak mohly být teoreticky použity pro trénink a vývoj generátorů. Nemluvě o následně vygenerovaných obrázcích, které byly vytvořeny za pomoci klíčových slov odkazujících přímo na autory. Umělá inteligence sice vygeneruje nové jedinečné obrázky, ale mohou být nápadně podobné těm originálním. Zde vzniká problém, který se zatím ocitá v šedé zóně legislativy.

Kubistická Praha očima umělé inteligence
Kubistický obraz, autor Maxmilián Kavalír

Jde ale o plagiát? Spíš ne. Stejně tak jako lidé se i AI inspiruje ostatními tvůrci a jejich výtvory. I slavní malíři vycházeli ze svých předchůdců a učili se od nich. Pokud by šlo o nerozeznatelný duplikát původního díla, byla by situace jiná a nové dílo by pak opravdu bylo plagiátem. Každá země má ovšem jiný autorský zákon, který posuzuje autorství a plagiátorství zcela odlišně. Může se i očekávat, že někde bude komerční užívání AI výtvorů zakázáno a jinde zcela legalizováno.

Praha ve stylu Josefa Lady očima umělé inteligence
Portrét Prahy ve stylu Josefa Čapka, autor Maxmilián Kavalír

Problém nebo příležitost fotobank?

Problémům se chtějí vyhnout například fotobanky. Některé z nich už nepovolují upload obrázků, které byly vygenerované umělou inteligencí. Chtějí se tak vyhnout případným právním konfliktům a chránit své klienty. Firma OpenAI, která provozuje generátor Dall-E 2, informovala, že si od fotobanky Shutterstock koupila licenci na obrázky, na kterých software trénovala. Dokonce spolu uzavřeli partnerství s vyhlídkou do budoucna, kdy by mělo být možné generovat obrázky přímo ve fotobance. Také vznikají nové fotobanky zaměřené právě na obrázky generované umělou inteligencí a jejich prodej.

V tomto ohledu kontroverzní a někým odmítané obrázky od umělé inteligence jsou nezastavitelným fenoménem. Společnost je částečně rozdělena. Na jedné straně se brání nové technologii, mluví o tom, že by takto vytvořené obrázky měly být používány pouze pro soukromé účely. Druhá strana je nadšená a aktivně prosazuje tento nový druh digitálního umění a co víc, začleňuje ho do svého portfolia služeb. Je to velmi živé téma a výstupy generátorů se stále zlepšují. Stejně tak se může měnit situace ohledně autorských práv. Budeme tedy sledovat, jestli se tento nový druh digitálního umění dokáže udržet v šedé zóně, nebo jestli bude donucen virtuální scénu opustit. To se ovšem s největší pravděpodobností nestane a obrázky od AI budou stále hojněji využívány v nejrůznějších odvětvích, především v reklamě. S největší pravděpodobností to povede i k naprosté legalizaci a legitimnímu využívání umělé inteligence. Jak se říká, pokrok nezastavíš.

Základní informace o obrazové umělé inteligenci najdete v předešlém článku Vizuál generovaný umělou inteligencí.

surrealistický obraz od Maxmiliána Kavalíra
Surrealistický obraz, autor Maxmilián Kavalír

Použité zdroje:

https://www.xda-developers.com/ai-image-generators

https://midjourney.gitbook.io

https://expertphotography.com/midjourney

https://insmart.cz/umela-inteligence-generujici-obrazky-a-autorska-prava

https://cdr.cz/clanek/fotobanky-bojuji-s-umelou-inteligenci-je-seda-zona-copyrightu-kdo-je-autor

https://www.zive.cz/clanky/fotobanka-shutterstock-spojuje-sily-s-generatorem-obrazku-dall-e-odmeni-umelce-na-kterych-se-ucila-ai/sc-3-a-219062/default.aspx

https://support.shutterstock.com/s/article/How-is-Shutterstock-bringing-AI-generated-content-to-their-platform?language=en_US

https://www.prnewswire.com/news-releases/shutterstock-partners-with-openai-and-leads-the-way-to-bring-ai-generated-content-to-all-301658310.html

13.11.2022, Sonet Studio Dream Team

Miley Cyrus deep fake foto od AI
Brad Pitt foto deep fake deepfake

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Největší problémy většiny webů
Největší problémy většiny webů

Vytvoření úspěšného webu není jen o hezkém designu – klíčová je především jeho funkčnost a přehlednost, která ovlivňuje uživatelskou zkušenost i...

reklamni banner - vizualni a zvukove digitalni studio

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.