Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 7 minut

Reels: Jak se připravit na natáčení

Chystáte se pustit do natáčení Instagram nebo TikTok reels? Pak jistě oceníte pár rad do začátku. Sepsali jsme, jaké budete potřebovat základní vybavení a jak předcházet zbytečným chybám. Pomůžeme vám vyhnout se komplikacím, které vás mohou potkat, zdržet a zkomplikovat natáčení.
Shoptet vs Woocommerce

Příprava na natáčení

Věnujte svůj čas přípravě na samotné natáčení. Nic vás při natáčení nezdrží tolik, jako nepřipravenost.

Scénář

Sepište si detailně scénář, tedy kdo má co dělat, kde stát, co bude v záběru, kolik záběrů bude potřeba, atd. Můžete si připravit odkazy na referenční videa, která vám poslouží jako inspirace pro vaše záběry. 

Lokace

Najděte si vhodnou lokaci. Pokud plánujete natáčet venku, jeďte se na místo natáčení podívat předem. Mohlo by se lehce stát, že budete nemile překvapeni, až na místo dorazíte. Na mapách může lokace vypadat skvěle, ale realita je mnohdy jiná. Pokud budete natáčet v interiéru, nezapomeňte na vhodné rekvizity, které budou v záběru vidět. 

Script

Důležitou součástí přípravy je script. Představte si, že stojíte před kamerou a ani na desátý pokus se vám nepovede doříct svůj text správně. Čas ubíhá a vy stále nemáte natočený žádný materiál… Opravdu věnujte dostatek času na sepsání scriptu, vyplatí se vám to. Napište si, co chcete ve videu říct, a pak si celý script nahlas přečtěte. Mnohdy to zní jinak, než to na papíře vypadá. 

TIP: Pokud plánujete natáčet videa s herci a komparzisty, ujistěte se, že i oni vědí, co budou na natáčení dělat a říkat. Nasdílejte jim scénář a script s dostatečným předstihem, aby se mohli připravit. 

natáčení videa na smartphone

Základní vybavení

A co že budete všechno pro začátek potřebovat? Nemusíte hned shánět 4K kameru nebo nejnovější Iphone. Pro natáčení reels vám stačí váš chytrý telefon s kvalitní kamerou. Videa natáčejte ve Full HD kvalitě – tedy 1080p a ideálně 60 FPS (snímků za sekundu). 4K rozlišení je samozřejmě lepší, ale sociální sítě tuto kvalitu zatím neumí. 4K video ovšem můžete při editaci dvojnásobně přiblížit a stále máte Full HD rozlišení. A rozhodně nezapomeňte mít při natáčení zapnutou stabilizaci videa.

TIP: Po editaci videa v aplikaci (například CapCut) nezapomeňte výsledné video vyexportovat ve stejné snímkové frekvenci (FPS), v jaké bylo video natočeno. Zvolením jiné snímkové frekvence může dojít ke snížení kvality videa.

Stativ

Vymýšlíte, kam si mobil postavíte, kde ho opřete, nebo kdo vás bude natáčet? Pořiďte si stativ. Stativů je nepřeberné množství. My doporučujeme vybírat mezi karbonovými stativy. Například Rollei C6i, který je velice praktický, lehký a skladný. 

Samotný stativ vám ale nestačí. Budete potřebovat ještě držák na mobil, který si na stativ nasadíte. Vybírejte takový držák, který bude mít saně na případné připnutí přijímače bezdrátového mikrofonu a otočnou hlavici. Věřte, že to oceníte.

video na sociální sítě

Mikrofon

V reels hraje důležitou roli zvuk. Nebojte se investovat do kvalitního mikrofonu, ale dejte si pozor na několik věcí při jeho výběru. Vybírat můžete mezi klopovými mikrofony (drátové), nebo bezdrátovými mikrofony. 

Při výběru bezdrátového mikrofonu narazíte určitě na DJI Action 2. Ale pozor – bohužel není kompatibilní se všemi mobily. Tak si nejdříve ověřte, že váš mobil s ním bude umět komunikovat. Jeho největší výhodou je nabíjecí pouzdro, možnost připnutí mikrofonu na magnet a nacvaknutí přijímače do telefonu přímo přes USB-C (pro Android) nebo Lightning (pro iOS). Nepotřebujete tedy žádný kabel pro připojení.

Alternativou k DJI Action 2 je bezdrátový mikrofon RODE Wireless GO II. Ten ovšem nemá dobíjecí pouzdro, což je velká nevýhoda, pokud plánujete delší natáčení. Další nevýhodou je řešení připojení k telefonu. Pro připojení přijímače mikrofonu k telefonu potřebujete kabel, který ale není součástí balení. Musíte si ho dokoupit.

Pro připojení mikrofonu RODE k iOS je potřeba kabel RODE SC15, tedy USB-C kabel s redukcí na Lightning. Pokud mikrofon potřebujete připojit na Android, budete potřebovat kabel SC7 což je redukce TRS na TRRS.

To samé platí i pro klopové mikrofony, které je potřeba k telefonu připojit. Pokud nemá klopák koncovku TRRS, ale pouze TRS, budete muset pořídit redukci.  A ani s redukcí není jisté, že zvuk do telefonu poteče. Nejdřív vše vyzkoušejte.

Světlo

Co se týče světel, tak ta ze začátku nutně řešit nemusíte. Naučte se pracovat s přirozeným a nebo dostupným světlem. Dostupné světlo je umělé světlo, které nedokážete ovlivnit (pouliční lampy, semafory, reklamy.) 

Jestli chcete dosáhnout perfektního výsledku a nechcete se spoléhat na počasí nebo dostupné světlo, tak světel budete potřebovat několik. 

Oblíbené jsou trubice Nanite PavoTube II 6C nebo větší Nanlite PavoTube RGBWW 30C 1-pack. Trubice jsou dobré na nasvícení a vytvoření barevného pozadí nebo na nasvícené produktů.

Pro nasvícení celé scény budete potřebovat studiová světla, jako je například SmallRig RC120D. Počítejte s tím, že ke světlům potřebujete ještě stojany a softboxy.

Povolení natáčet

Abyste se nedostali zbytečně do maléru, nejdříve si zjistěte, kde můžete a kde nemůžete natáčet. Existují soukromé pozemky, kde vás natáčet bez povolení prostě nenechají. Může se tak lehce stát, že si rozbalíte svou produkci, naštelujete kameru, začnete natáčet a v tu ránu se k vám přiřítí ostraha objektu a vyhodí vás. Pokud nemáte povolení na soukromém pozemku natáčet a video zveřejníte, mohli byste čelit soudnímu obvinění.

Natáčet můžete na kterémkoliv veřejném prostranství (veřejný prostor, který není oplocený nebo označený jako soukromý pozemek). Na takovém prostranství můžete natáčet bez jakéhokoliv povolení či souhlasu. 

vybavení na natáčení

TIP: Při natáčení myslete i na ochranu osobních údajů (GDPR). Dejte si pozor, pokud máte v záběru jiné osoby, než vaše herce či komparzisty. Všechny osoby ve videu musí dát souhlas ke zveřejnění videa.

Rady závěrem

Čas investovaný do přípravy vám ušetří nejen čas strávený na natáčení. Pokud platíte herce, máte pronajatý prostor nebo půjčené vybavení, určitě vám kvalitní příprava ušetří i spoustu nervů a financí.

S reels můžete začít opravdu low-costově. Nemusíte hned veškeré vybavení kupovat, stačí si techniku nejdříve vypůjčit a zjistit, co vám nejvíce vyhovuje. 

Den před natáčením (obzvláště pokud jdete natáčet s klientem) si zkontrolujte, že máte vše připravené. Nabité mikrofony, mobil, powerbanku. Powerbanku si určitě pořiďte. Je to věc, která vás na natáčení může zachránit. Ujistěte se, že máte dostatek volného místa v telefonu, ať na natáčení nemusíte řešit nedostatek paměti a narychlo promazávat galerii.

TIP: Vytvořte si checklist, který vám pomůže s kontrolou, že máte vše připravené.

2.7.2023, Sonet Studio Dream Team
Aktualizováno 12.3.2024

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.