Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 16 minut

TOP 10: Nejlepší WordPress šablony zdarma

WordPress a jeho repozitář nabízí tisíce šablon pro nejrůznější účely. Každý den přibývají nové a některé postupně zase mizí. Tisíce šablon jsou dokonce zdarma - některé jsou použitelné, jiné jsou trochu nižší kvality. Se stále rostoucím počtem šablon je rozhodování při výběru složité. V článku najdete kontrolní seznam kritérií pro správný výběr a také seznam TOP 10 bezplatných šablon. Získáte tak návod, jak najít šablonu, která odpovídá vašim potřebám.
Shoptet vs Woocommerce

Pokud teprve začínáte s používáním redakčního systému WordPress, může se zdát logické, že pokud bezplatná WordPress šablona odpovídá vašim představám o vzhledu webových stránek, je to dobrá volba. Ovšem realita je složitější. V tomto článku vám představíme kontrolní seznam kritérií, které vám pomohou se rozhodnout, zda je bezplatná šablona, kterou zvažujete, vhodná pro vaše potřeby. Navíc jsme pro vás připravili seznam TOP 10 nejlepších WordPress šablon zdarma z našeho pohledu.

Jak vybrat nejlepší WordPress šablonu zdarma a na co se zaměřit?

Díky redakčnímu systému WordPress můžete získat bezplatnou a velmi flexibilní platformu pro vytváření webových stránek, blogů, e-shopů a dalších online služeb. S touto mocí a flexibilitou však přichází i určitá složitost. Ta se s časem zvyšuje a pokud ji ignorujete, může to vést k neuspokojivému uživatelskému zážitku. Také můžete narazit na rizika, jako jsou bezpečnostní hrozby, penalizace ve vyhledávačích a další potenciální problémy. Proto je důležité nejprve provést pečlivý průzkum a výběr nejlepší bezplatné WordPress šablony pro vaše webové stránky. Tím zajistíte, že budete mít k dispozici kvalitní produkt, který neustále sleduje vývojové trendy ve webařině.

Zde je několik klíčových věcí, na které byste se měli zaměřit při hledání kvalitní bezplatné šablony:

1. Neustálý vývoj

WordPress naštěstí nezkomplikoval situaci natolik, že by i amatéři nemohli vytvářet a udržovat kvalitní nástroje a zdroje, jako jsou šablony a pluginy. Ale není to jednoduché. Ne každý, kdo je schopen vyvinout šablonu, je také schopen ji udržovat a podporovat na dostatečně vysoké úrovni, aby byla považována za dobrou volbu pro uživatele.

2. Kvalitní recenze

To je nejlepší indikace toho, že autor šablony prošel prvním velkým filtrem „seriózního vývoje“. Čím déle nabízejí své šablony a čím více pozitivních recenzí mají, tím lépe. Nejdůležitějšími je počet recenzí s pěti hvězdičkami, počet stažení, poslední aktualizace (měla by být nedávná), otevřené žádosti o podporu a síla uživatelské komunity.

3. Bezpečnost

Nemusíte být odborníkem na kybernetickou bezpečnost, abyste měli jistotu, že vaše WordPress šablona dodržuje nejlepší postupy v oblasti zabezpečení. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je stáhnout si zdarma WordPress šablonu z oficiálního repozitáře WordPressu. Tím se vyhnete starostem o to, zda je šablona, kterou zvažujete, dostatečně zabezpečená. Pokud je v repozitáři, prošla spolehlivým procesem kontroly. Navíc některé z nejlepších vývojových společností najímají nezávislé bezpečnostní expertní týmy k auditaci svých šablon a pluginů.

4. Kompatibilita s prohlížeči

Pokud to není jasně uvedeno v seznamu v repozitáři nebo na webové stránce autora šablony, vždy je dobré spustit testy prohlížečů předtím, než se rozhodnete pro výběr konkrétní šablony. Zejména pokud šablona neposkytuje jednoduše použitelné možnosti responzivního a mobilního designu.

5. Kompatibilita s pluginy

Skutečná síla WordPressu jev jeho open source řešení a v jeho otevřenosti k pluginům a službám třetích stran. Pluginy jsou software navržený a vyvinutý k rozšíření možností WordPressu (například otevření internetového obchodu s WooCommerce) nebo k vylepšení existujících základních funkcí (jako je optimalizace stránek pro vyhledávání pomocí Yoast SEO pluginu). Ujistěte se, že jakákoliv šablona, kterou zvažujete, bude pracovat se všemi pluginy, které budou pro vaše webové stránky nezbytné!!

6. Kompatibilita s populárními page buildery

Pokud je WordPress šablona v oficiálním repozitáři, pak dobrá zpráva je, že je již kompatibilní s nejpoužívanějším page builderem na světě – nativním blokovým editorem WordPressu. Existují však zralejší a pokročilejší page buildery, které mnoho uživatelů upřednostňuje vedle blokového editoru. Je dobré začít se šablonou, která je kompatibilní se všemi nebo alespoň některými z předních page builderů, jako jsou Divi, Elementor, Beaver Builder atd.

7. Překlad a připravenost na vícejazyčnost

Vzhledem k tomu, že většina světa nemluví anglicky, by mělo být základním požadavkem na WP šablony, aby si uživatelé mohli vytvářet weby ve svém jazyce. A také aby mohli nabídnout svůj obsah v několika jazycích ostatním. Několik pluginů pro překlad WordPressu by jim s tím mohlo pomoci (Polylang, WPML atd.) a naštěstí naprostá většina šablon je s nimi i kompatibilní.

8. Připravenost na přístupnost

V posledních letech vzrostla uvědomělost o důležitosti přístupnosti webů i osobám s nějakým znevýhodněním. Vzhledem k tomu, že se naše životy stále více přesunují do online prostoru, zvyšuje se tlak na soubor určitých minimálních požadavků na přístupnost webů. Šablony, které splňují kritéria přístupnosti webů jsou ve WordPress repozitáři označeny jako „Připraveno na přístupnost“.

9. Dobrý UX design

Toto je trochu složité. Důležitý je dobrý UX design a ne nějaká recenze šablony. Nicméně špatný UX design se obvykle projevuje v recenzích šablony a v její popularitě. Je však důležité, aby bylo možné rychle najít klíčové funkce a dosáhnout svých zamýšlených designérských cílů. Možná budete muset provést testování na lokální instalaci, pokud si chcete být jisti, že vám jedna konkrétní šablona vyhovuje lépe než druhé. Zkrátka, jedna šablona umožňuje to a druhá zase něco jiného. Výběr je na vás.

10. Podpora produktu

U bezplatných šablon to obvykle znamená komunitní fórum a dokumentaci. Což je v pořádku, pokud je dokumentace aktuální a dostatečně robustní, aby byla užitečná. Pro placené šablony můžete obvykle očekávat podporu v reálném čase na online chatu nebo e-mailovou podporu.

11. Vysoká kvalita responzivity na mobilních zařízeních

Responzivita je již několik let považována za naprostou nutnost u kvalitních WordPress šablon. A to platí stále. Nicméně jsme se posunuli dál od responzivity jako dojmové vlastnosti. Nyní by šablona neměla být pouze responzivní, ale měla by buď být zcela optimalizována pro mobilní zařízení „out of the box“, nebo by měla nabízet designové prvky, které umožňují optimalizaci uživatelem.

12. Předdefinovaný design nebo designové funkce

Kvalitní WordPress šablona by měla nabízet designové prvky, které potřebují uživatelé k vytvoření funkční webové stránky. Například pokud je šablona určena pro e-shop, měla by obsahovat hlubokou integraci s WooCommerce (nebo jinou platformou pro e-shopy) a konzistentní styly pro všechny prvky, které plugin nebo služba přidají na webové stránky. Například stránky obchodu, stránky produktů, stránky nákupního košíku atd.

Jak můžete vidět, na WP šablony jsou kladeny velmi náročné požadavky. Autoři šablon, kteří obvykle vytvářejí i bezplatné WordPress šablony, které tyto kritéria splňují, nejsou žádní nezkušení amatéři. Jsou to buď velmi talentovaní a pracovití vývojáři nebo vývojářské společnosti, kteří využívají své zdarma dostupné šablony k přilákání uživatelů do svého konverzního trychtýře – směřují je k placenému produktu nebo službě, která přináší další významnou hodnotu jejich bezplatné šabloně.


tvorba webů a E-shopů
SEO - optimalizace pro vyhledávače


Žebříček TOP 10 nejlepších WordPress šablon zdarma

S přihlédnutím k výše uvedeným standardům a kritériím při výběru WordPress šablony jsme sestavili tento žebříček TOP 10 nejlepších WordPress šablon zdarma, které se hodí téměř k jakémukoliv účelu. Ovšem nutno konstatovat, že ne každá šablona splňuje všechna kritéria. Snažili jsme se upozornit na tyto případy, abyste mohli posoudit, zda stojí za to zanedbat jednu drobnou nevýhodu ve prospěch jiné výhody.

1. Astra

Astra je snad nejlepší bezplatná WordPress šablona všech dob! Je již několik let silným hráčem v oblasti WordPress šablon (a to nejen coby bezplatná šablona) a čísla to potvrzují. Podle oficiálního WordPress repozitáře má Astra více než 1 milion aktivních instalací! Z tohoto důvodu jsme Astru vybrali za nejlepší bezplatnou šablonu pro WordPress. Co tedy způsobilo, že se toto bezplatné téma stalo tak populárním? Především začíná solidní základnou funkcí a kvalitou kódu. Splňuje všechna výše uvedená kritéria. Obsahuje mnoho funkcí, které jsou vhodné pro vytváření jakéhokoli typu webových stránek. To znamená, že je skvělá pro blogy, firemní stránky a s Pro verzí také pro e-shopy.

2. OceanWP

Tato šablona je na tom velmi dobře co do flexibility a výkonu. OceanWP je jedna z nejoblíbenějších bezplatných šablon ve WordPress repozitáři – má více než 700 000 aktivních instalací po celém světě. A pokud se na to podíváte zvenku, usoudíte, že si tuto popularitu zaslouží. Splňuje všechna naše výše uvedená kritéria. Navíc má 15 bezplatných ukázkových webů a osm bezplatných rozšíření, které můžete použít ke stavbě vašeho webu. Pokud upgradujete na jejich prémiovou verzi, získáte dalších 88 ukázkových webů a 12 rozšíření. Výhoda je, že můžete začít s verzí zdarma a v budoucnu můžete upgradovat na prémiovou verzi, abyste splnili jakékoliv další nové potřeby, které se pro vaše podnikání nebo webové stránky vyskytnou.

3. Hello Elementor

Uživatelé, kteří již používají page builder Elementor, si zamilují i šablonu Hello Elementor, která uzavírá první trojici nejlepších bezplatných šablon pro WordPress. Šablona Hello Elementor je vhodná jako prázdné plátno pro známý WordPress builder. Je zdarma ke stažení z repozitáře WordPressu a z celé řady bezplatných šablon kompatibilních s Elementorem má Hello Elementor nejlepší integraci s tímto builderem. To proto, že se jedná o specializovanou šablonu vyvinutou právě vývojáři Elementoru. Úroveň své bezplatné šablony Hello Elementor můžete ještě více zvýšit, pokud upgradujete builder Elementor na verzi Pro. S jeho knihovnou webových sad, silnými pokročilými moduly a robustní podporou můžete pomocí Hello Elementor a Elementor Pro vytvořit opravdu jakýkoliv web. Ale za Pro licenci Elementor builderu si s novou cenovou politikou od Elementoru dost připlatíte.

Nicméně Hello Elementor je sama o sobě bezplatná šablona a lze ji používat s bezplatnou verzí builderu Elementor. Nastavení šablony je velmi snadné, ale je závislá na nějakém page builderu, pomocí kterého šablonu upravíte.

4. Kadence WP

Kadence WP je celkem nováček v repozitáři WordPressu (listopad 2020). Výrazně se prosadila na scéně, získala více než 150 recenzí s pěti hvězdičkami a více než 200 000 aktivních instalací. Tato šablona se jeví jako velmi silná a hodnotná ve své bezplatné verzi. Kromě toho, že splňuje všechny naše kritéria, Kadence WP nabízí i funkce, které obvykle patří do prémiových verzí – věci jako tvůrce záhlaví a zápatí, globální ovládání písma a barev a hluboké integrace se širokou škálou výkonných pluginů pro e-shopy, online kurzy a mnohem více. Nebudete také zklamáni knihovnou sekcí a layoutů, které nabízí.

5. Generate Press

GeneratePress je bezplatná šablona pro WordPress, která momentálně dost získává na popularitě. Je zaměřená na rychlost a výkon a zároveň nabízí mnoho kompatibilit s pluginy. Plně se soustředí na blokový WordPress editor, ale podporuje i další významné buildery, jako je Elementor a Beaver Builder. Abyste však získali přístup k veškerým funkcím, musíte upgradovat na GeneratePress Premium. Jako uživatelé této šablony si jistě všimnete, jak GeneratePress automaticky rozšiřuje existující blokový editor o nové bloky a pokročilá nastavení.

6. Neve

Neve šablona od Themeisle je bohatá na funkce, velmi všestranná a samozřejmě také bezplatná. Je vhodná pro jakýkoliv účel – od e-shopu přes blogovací platformu až po malé služboweby. Kromě toho, že je kompatibilní se standardním blokovým editorem, funguje také s Elementorem, Brizy, Beaver Builderem, Visual Composerem, SiteOrigin a Divi. Měla by být také kompatibilní s jakýmkoli dobře napsaným pluginem. Zdá se, že Neve nejvíce vyčnívá mezi konkurencí v optimalizaci pro vyhledávače a v rychlosti načítání stránek. Je responzivní a plně optimalizovaná pro AMP (zrychlené mobilní stránky – standard navržený Googlem), takže každá stránka vypadá dobře a rychle se načte na jakémkoliv zařízení.

7. Twenty Twenty-Four

Každý rok vydává WordPress.org novou bezplatnou šablonku, která má ukázat vylepšení a schopnosti platformy. Je to krásná tradice, která poskytuje cenný zdroj celé komunitě a zároveň signalizuje směr, kterým se platforma ubírá. Šablona Twenty Twenty-Four není výjimkou. Twenty Twenty-Four je WordPress šablona, která posouvá hranice v oblasti flexibility a všestrannosti designu. Šablonu si dokážete snadno přizpůsobit různým účelům. Klade důraz na možnosti úprav, což uživatelům umožňuje snadno upravovat barvy a typografii podle svého. Kromě toho je Twenty Twenty-Four plně kompatibilní se site editorem WordPress (dříve plně funkčním editorem webu).

8. Storefront

Storefront od společnosti Automattic je dalším příkladem bezplatné šablony pro WordPress, která si klade za cíl poskytnout cenný webový nástroj a zároveň ukazuje, co je s WordPressem všechno možné. V tomto případě jde o to, co je možné především v kombinaci WordPressu a WooCommerce – hlavním pluginem pro stavbu e-shopu ve WordPressu, (také od společnosti Automattic). Storefront je vlastně čisté bílé plátno. Funguje jako prázdný kontejner pro vaše produkty, takže můžete přidávat pouze designové prvky, které váš web potřebuje, místo abyste nejprve museli odstraňovat výchozí styly. Také získáte možnost využívat hlubokou integraci s WooCommerce samotným a jeho skvěle funkčním ekosystémem produktů.

9. Zakra

Zakra od ThemeGrill je dalším příkladem všestranné šablony, která zdůrazňuje kompatibilitu s WordPress buildery. Kromě nedostatečné připravenosti pro přístupnost webu splňuje všechna ostatní kritéria uvedená výše. To z ní činí vynikající volbu pro bezplatné řešení webu na WordPressu. Je třeba poznamenat, že mezi page buildery, se kterými je Zakra kompatibilní (včetně standardního editoru) se zdá být důraz kladen na Elementor, zejména pokud jde o množství a kvalitu dostupných úvodních stránek. To je skvělá zpráva pro lidi, kteří mají zájem právě o builder Elementor.

10. Blocksy

Blocksy od společnosti Creativethemes je bloková šablona, která dobře pracuje s úpravami celých stránek v blokovém editoru ve WordPressu. Přichází s více než 28 úvodními stránkami. Její poslední úvodní stránka je skvělým příkladem toho, jak se posouvají hranice toho, co lze udělat s vylepšeným blokovým editorem s ohledem na složité dynamické rozložení. Tým vývojářů Blocksy zdůrazňuje nejnovější webové technologie, rychlost, minimální „váhu“ šablony a kompatibilitu s moderními prohlížeči. Placená verze vám poskytne pokročilejší funkce záhlaví a menu (jako je přepínač jazyka a mega menu), možnosti podmíněného zobrazení a další funkce pro WooCommerce. Jediným kritickým kritériem, které této šabloně zcela chybí, je připravenost na přístupnost stránek.

Jaká je tedy nejlepší WordPress šablona zdarma?

Žádný seznam WordPress šablon nikdy nebude kompletní bez zmínky o Astře. Jedna z nejčastěji stahovaných šablon v repozitáři WordPresu, chlubící se více než milionem spokojených aktivních uživatelů, nemůže být špatnou volbou pro nikoho! OceanWP nabízí mnoho prémiových funkcí, které jiné šablony nabízejí až v placené verzi. Upgradováním vašeho plánu se pro vás a váš web otevřou neomezené možnosti! Hello Elementor je bezplatná šablona pro uživatele, kteří chtějí silný vizuální builder.

Jak jste si možná všimli ze seznamu výše, všestranné šablony s hlubokou podporou builderů a integracemi s dalšími důležitými pluginy ovládají trh se šablonami, i když samy o sobě nic nestojí! Další obrovský trend je přidání hodnoty pomocí bezplatných úvodních/demo stránek, kde mohou uživatelé rychle začít s tvorbou svého webu. Ovšem nedopusťte, aby vás okouzlila skvělá ukázka. Vyzkoušejte free verze šablon, které vás zajímají, a vyberte si tu, která vám nejlépe umožní dělat to, co potřebujete.

27.3.2024, Sonet Studio

Použité zdroje:

https://www.elegantthemes.com/blog/wordpress/best-free-wordpress-themes
https://chat.openai.com
https://www.webglobe.cz/blog/top-10-wordpress-sablon-zdarma
https://www.sonetstudio.cz/blog/

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.