Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 9 minut

Webnode: porovnání online builderu s WordPressem

Pokud se chystáte vytvořit webové stránky nebo uvažujete o přesunu stávajících stránek na jinou platformu, dobře promyslete, která platforma by měla být jejich hostitelem. Největšími hráči mezi webovými platformami jsou momentálně WordPress, Wix nebo Webnode. V tomto článku analyzujeme platformu Webnode z pohledu WordPress vývojářů a musíme říct, že to není vůbec špatné. Ale... vždycky se něco najde. Pojďte se na to raději podívat!
Shoptet vs Woocommerce

Pro koho je Webnode určen?

WordPress, Wix i Webnode jsou platformy pro tvorbu webových stránek, které uživatelům pomáhají spustit webové stránky snadno a rychle. V závislosti na tom, jak jste technicky zdatní a jaká je vaše úroveň dovedností, vám bude zřejmě některá platforma vyhovovat více a jiná méně. Každá platforma má totiž své cílové publikum a cílové zákazníky. Zatímco WordPress je spíše pro technicky zdatnější uživatele, kteří nechtějí narážet na limity ostatních platforem a chtějí publikovat obsah pravidelně, je Webnode či Wix spíše pro méně zkušené uživatele, kteří si ale chtějí svůj web naklikat a spravovat sami bez nutnosti studování návodů a tutoriálů.

Webnode je cloudový nástroj na tvorbu webových stránek, který je vhodný především pro malé firmy, osobní webové stránky a menší e-shopy s několika produkty. Jeho spuštění je zdarma a snadno se ho naučíte, dokonce i když nemáte moc zkušeností s tvorbou nebo správou webových stránek. Platforma je k dispozici ve více než 40 jazycích.

Snadné použití

Každá platforma se používá trochu jinak, ať bereme v úvahu WordPress, Webnode, Wix, Drupal, Joomla nebo další nástroj pro tvorbu webů. Nováčci ve WordPressu jsou často překvapeni tím, že WordPress funguje stylem DIY, neboli udělej si sám, od instalace až po zveřejnění webu. Zkrátka dá to nějakou práci. 

Naproti tomu uživatelům Webnode asi hned ze začátku padne do oka systém pro tvorbu webu “drag-and-drop”. Ovšem hůře na tom budou s pokročilejšími funkcemi a napojením na externí služby. Webnode je dobrou volbou pro začátečníky, kteří se nikdy nepohybovali ve webových nástrojích. Vytvoření webu na této platformě je otázkou přetahování prvků do připravené šablony. WordPress sice má možnost návrhu přetažením, ale většina z toho se provádí pomocí pluginů, které nejsou součástí základního balíčku. Od okamžiku, kdy začnete pracovat s Webnode, uvidíte řadu užitečných a intuitivních nástrojů zabudovaných přímo v platformě. Během práce vám rozhraní Webnode nabídne užitečné tipy a triky, které vám napoví. Pokud budete potřebovat pomoc, je k dispozici podrobná znalostní databáze s často kladenými dotazy a návody, které můžete prostudovat.


tvorba webů a E-shopů
SEO - optimalizace pro vyhledávače


Přizpůsobení vašim potřebám

Na Webnode postavíte základní webové stránky a cenově dostupné e-shopy pro malé firmy. Rozložení stránek lze do určité míry přizpůsobit v rámci samotné platformy. Ale bohužel nejsou zdaleka tak přizpůsobitelné jako šablony na WordPressu nebo webové WordPress buildery.

Při nastavení prvního webu na Webnode budete vyzváni k výběru mezi webem a obchodem. Nastavení základní webové stránky nebo blogu ve Webnode je opravdu velmi jednoduchý proces. K dispozici je řada předpřipravených nastavených šablon, ze kterých si můžete vybrat. Odtud už stačí jen jednoduché úpravy, abyste si web přizpůsobili. A opět se jedná o editor typu drag-and-drop, takže tyto úpravy lze udělat snadno a rychle.

E-shopy na Webnode jsou ideálním výchozím bodem pro malé firmy, které honem rychle potřebují základní obchod s několika položkami. Uživatelé mohou přidávat a spravovat produkty, přijímat platby a koordinovat dopravu. Pokud však chcete používat vlastní název domény nebo přidat další funkce pro větší obchod, musíte se rozhodnout pro některý z prémiových plánů elektronického obchodu Webnode. Ceny jednotlivých tarifů se odvíjejí od počtu funkcí, které nabízejí. Uživatelé si tak mohou vybrat to, co jim v danou chvíli vyhovuje. Pro Webnode jsou k dispozici také integrace widgetů třetích stran. Nabídka možností pro bezplatné weby ale není vyčerpávající. Zahrnuje jenom ty funkce, které základní obchodní weby potřebují. Patří mezi ně rezervace schůzek, živý chat, tlačítka pro sdílení, registrační formuláře, komentáře, možnost přijímat platby a atd.

Témata a šablony

Zmínili jsme, že Webnode má k dispozici systém drag-and-drop. Ale pojďme se na designování a stavbu stránek podívat trochu více. Webnode nabízí více než 100 předpřipravených šablon pro desítky typů a stylů webových stránek. Nastavení základního webu nevyžaduje žádné kódování ani hlubší sebařské znalosti. Stačí si jen vybrat šablonu, kterou chcete použít, a pak ji upravit podle svých představ. Uživatelé mohou tyto šablony do určité míry přizpůsobit přidáním vlastní grafiky a přesunutím některých prvků webu jinam. Veškeré změny na webu provedete přímo v ovládacím panelu.

Šablony jsou elegantní a čisté a díky nim bude každý web vypadat velmi dobře. Designéři ve Webnode si s tím dali nějakou tu práci. Nad úpravami máte kontrolu, ale ne do té míry, abyste mohli design webu skutečně rozbít. Rozhraní pro výběr a používání šablon je snadno použitelné a pochopitelné, a i když není zdaleka tak robustní jako ekosystém WordPressu, mít takový výběr témat a designů může spoustě lidí upřímně zpříjemnit tvorbu a správu webu.

Publikační nástroje

Webové stránky musí obsahovat nějaký ten obsah, aby byly úspěšné. A nástroje pro publikování v rámci platformy to mohou ovlivnit v závislosti na tom, jaký druh webu provozujete.

Stránky a příspěvky na blogu ve Webnode lze publikovat z ovládacího panelu. Pokud chcete přidat příspěvek na blog, Webnode umožňuje jeho úpravu přímo na stránce. Přímo do šablony napíšete, co chcete přidat. Poté můžete naplánovat a publikovat jednoduché blogové příspěvky. Od blokového editoru Gutenberg ve WordPressu se to liší tím, že změny vidíte v reálném čase. Ve WordPressu musíte stránky (někdy) a příspěvky (vždy) upravovat v back-endu (v administraci). To, co vidí návštěvník, pak musíte kontrolovat prostřednictvím náhledu nebo přechodem na front-end (na živý web). Ve Webnode platí, že co vidíte, to máte a vidí to i ostatní.

Pokud však jde o rozdíl mezi publikováním ve WordPressu a Webnode, Webnode nenabízí možnosti RSS kanálu ani kategorie pro příspěvky. Přidání dalších úprav bude pravděpodobně vyžadovat pomoc vývojáře, který dokáže pracovat s vaším kódem. Webnode je úžasný pro vytváření stránek, které budou fungovat jako statický obsah, a pro produktové stránky ve vašem e-shopu. Pokud však chcete vytvářet pravidelný obsah, jako jsou blogy nebo tematické články, možná zde nenajdete to, co hledáte.

Závěr 

Webnode a WordPress jsou dva z mnoha dostupných nástrojů pro tvorbu a publikování webových stránek. V závislosti na úrovni vašich dovedností a potřebách webových stránek nabízí každá platforma řadu nástrojů, které vyhoví vašim potřebám. Pro rychlou rekapitulaci:

  • WordPress je výkonná a všestranná platforma, která je přizpůsobitelná a škálovatelná pro téměř jakýkoliv typ webových stránek, ať už jsou velké nebo malé. Je to open-source platforma a má možnost integrace s tisíci pluginy třetích stran. K dispozici jsou jak bezplatné ale omezené možnosti, tak placené a plně přizpůsobitelné funkce i design. Web na míru ovšem bude vyžadovat pomoc webaře, což také zvyšuje cenový strop.
  • Webnode umožňuje uživatelům vytvořit atraktivní webové stránky založené na šablonách se základními funkcemi. Pro webové stránky a e-shopy hostované na serveru Webnode jsou k dispozici bezplatné plány s omezenou platností. Alternativně si uživatelé mohou zřídit vlastní stránky s vlastním doménovým jménem – za poplatek. Přizpůsobení a integrace jsou omezené, což lze ale považovat za kompromis výměnou za snadné používání platformy.

WordPress je spíše pro majitele stránek, kteří mají velmi konkrétní představu o svých stránkách a chtějí pravidelně publikovat obsah. Webnode je určen pro weby a e-shopy, kde nebude třeba příliš měnit obsah nebo produkty. Poskytuje velmi elegantní zákaznické prostředí, které působí profesionálně a jednoduše. Jeho cílovou skupinou jsou uživatelé, kteří si chtějí naklikat web bez pomoci webaře za krátkou dobu a stačí jim omezené funkce.

12.4.2024, Sonet Studio

Použité zdroje:

https://www.elegantthemes.com/blog/wordpress/wordpress-vs-webnode-platform-comparison

https://www.webnode.com/cs/web-stranka

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.