Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 9 minut

Wix: on-line webový builder a všestranný pomocník

V tomto článku vám poskytneme pohled pod pokličku softwaru Wix. Zjistíte, proč je Wix víc než jen nástroj pro tvorbu webových stránek metodou drag-and-drop. Se svými nástroji pro SEO, marketing a elektronické obchodování je Wix kompletním balíčkem SaaS pro jednotlivce a malé firmy, které se chtějí prosadit v oblasti digitálního marketingu. Komu se Wix vyplatí a pro koho je vhodný? Pojďme se podívat na funkce a na výhody a nevýhody tohoto systému.
Shoptet vs Woocommerce

V dnešním rušném digitálním světě toho mají marketéři hodně. Vytvořit a spravovat webové stránky, rozvíjet potenciální zákazníky, rozesílat marketingové e-maily a získávat nové zákazníky může být obtížné, hlavně pokud k tomu používáte více nástrojů. Naštěstí existují softwarové nástroje, které vám pomohou zvládnout chaos tím, že vám poskytnou vše, co potřebujete k úspěchu – vše na jednom místě.

Co je Wix?

Wix je platforma SaaS (software jako služba), která je známá především tím, že má jeden z nejlepších website builderů na trhu. Přináší však více než to. Kromě nástroje pro tvorbu stránek drag-and-drop metodou poskytuje více než 900 předpřipravených šablon, nástroje pro SEO a marketing, bezpečnostní funkce na podnikové úrovni a hosting se zárukou 99,9% provozuschopnosti. Slouží také jako fantastická platforma pro elektronické obchodování s možnostmi vícekanálového prodeje, bezplatnou značkovou mobilní aplikací a Wix ADI, což je nástroj pro tvorbu webových stránek s umělou inteligencí. 

Wix

Wix umožňuje každému velmi snadný začátek. Můžete se zaregistrovat bez zadání kreditní karty, takže si můžete snadno prohlédnout dostupné funkce a zjistit, zda se pro vaše podnikání hodí. Ačkoli v bezplatné verzi nebudete moci experimentovat se všemi nástroji, je jich na palubě dost na to, aby vás přiměly k registraci. 

Základní funkce

Wix poskytuje spoustu funkcí, kterými láká potenciální zákazníky na svou platformu. Wix má vše – od intuitivního nástroje pro tvorbu webových stránek metodou drag-and-drop až po blogování a elektronické obchodování. V naší recenzi Wixu vás seznámíme s některými z nejpřínosnějších funkcí platformy a s některými, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Wix website builder

Nejlepší funkcí Wixu je jeho intuitivní nástroj pro tvorbu stránek přetažením myší. Nabízí stovky prvků návrhu, včetně galerií, rezervací, událostí, blogu, formulářů a dalších. K dispozici je také spousta předpřipravených sekcí, takže přidání referencí nebo sekce týmu je hračka. Budete mít také přístup k systému Wix CMS, který vám umožní vytvářet a spravovat obsah kdekoli na webu. Můžete vytvářet předvolby, které slouží jako šablony pro zobrazování dynamického obsahu. Ty se skvěle hodí pro vytváření nabídek služeb, představování kurzů, příspěvků na blogu a dalších.

Wix šablony

Website builder má také další užitečné funkce, jako je například živý chat, který umožňuje komunikovat se zákazníky 24/7. K dispozici je také nástroj pro tvorbu často kladených otázek, který umožňuje přidat sekci otázek a odpovědí a přizpůsobit její rozvržení. Můžete dokonce sestavit členské stránky, vytvořit odznaky a přizpůsobit profily členů, abyste svým zákazníkům poskytli bezproblémové nakupování.

Kromě jednoduchého nástroje pro tvorbu webových stránek a vynikajících funkcí pro blogování a elektronické obchodování nabízí Wix ještě více. Mezi další funkce patří nástroje pro SEO, marketplace s aplikacemi pro rozšíření funkcí webu a přizpůsobitelná mobilní aplikace pro rozšíření dosahu vašeho podnikání.

SEO

V posledních několika letech se společnost Wix zaměřila i na SEO. Stejně jako zbytek rozhraní jsou i nástroje pro SEO ve Wixu intuitivní. Snadno přidáte alt tagy k obrázkům, automaticky vytvoříte XML sitemapu, strukturovaná data u každého produktu, události, příspěvku na blogu a stránky. Svým uživatelům nabízí také funkce pro výzkum klíčových slov díky spolupráci se společností Semrush, takže můžete mít přehled o trendech a aktivitě zákazníků v oboru vaší společnosti.

Wix App Market

Wix nabízí výkonné integrace pro vaše webové stránky prostřednictvím App Marketu. Zahrnuje aplikace jako Mailchimp a Constant Contact pro sběr potenciálních zákazníků, aplikace pro affiliate marketing a aukce produktů, a dokonce i chatovací aplikace jako Tidio a JivoChat. Je toho tam opravdu hodně, ale náročným uživatelům to stačit možná nebude.

Wix marketplace

Mobilní aplikace značky Wix

Jednou z nejméně diskutovaných funkcí společnosti Wix je její značková mobilní aplikace. Umožňuje vám vytvořit mobilní aplikaci pro vaši firmu, která bude prodávat produkty, prezentovat služby nebo poskytovat informace vašim čtenářům. Začínáte se šablonou, kam přidáte svůj obsah, značku a odkazy. Jakmile si vyberete šablonu, nesmíte se od ní příliš odchýlit, takže na to při výběru myslete. Dobrou zprávou je, že vaše značková mobilní aplikace je zcela synchronizovaná s webovými stránkami Wix, takže můžete rychle přivést zákazníky z aplikace na své webové stránky. Vytvoření aplikace je s placeným předplatným Wixu zdarma, ale spuštění v Apple App Store nebo Google Play je zpoplatněno. Společnost Apple si za registraci aplikace ve svém obchodě účtuje 99 dolarů a cena společnosti Google je 25 dolarů.

Wix mobilní aplikace

E-mailový marketing

Wix má pod kapotou robustní služby e-mailového marketingu. Pomocí služby Wix mohou uživatelé vytvářet e-mailové kampaně pomocí editovatelných šablon. Uživatelé si mohou vybrat z různých motivů, přidat prvky nebo použít generátor e-mailů s umělou inteligencí pro vytváření kampaní. Chcete-li však využívat e-mailový marketing Wix, musíte přejít na placený plán. Ceny začínají na 10 dolarech měsíčně za plán Essentials, ale pokud plánujete posílat více než 500 e-mailů měsíčně, je pravděpodobně nejlepší volbou plán Core za 24 dolarů měsíčně. Zahrnuje 5 000 e-mailů měsíčně, plánování e-mailů a přístup ke generátoru e-mailů s umělou inteligencí.


tvorba webů a E-shopů
SEO - optimalizace pro vyhledávače


Klady a zápory

Nyní, když jsme si představili nástroje a funkce, se naše recenze Wixu zaměří na jeho klady a zápory.  

Na službě Wix je toho hodně, co se vám může líbit. V první řadě je tato služba známá jako jedna z nejjednodušších platforem na naučení a ovládání. Její rozhraní je intuitivní, což z ní činí vynikající volbu pro začátečníky. Dalším plusem Wixu jsou jeho možnosti elektronického obchodování. Nabízí možnosti vícekanálového prodeje díky integraci se službami Facebook, Instagram, TikTok, Google a Amazon. Navíc jejich správa zásob a vykazování prodeje jsou bezkonkurenční. Ti, kteří nemají příliš zkušeností s designem, ocení nástroje pro tvorbu šablon založené na umělé inteligenci a systému drag-and-drop. 

Ačkoli je Wix výkonná platforma SaaS, která oslovuje poměrně široké publikum, najdou se i nedostatky. Začněme tím, že Wix postrádá flexibilitu jiných platforem (WordPress a jiná CMS), pokud jde o přizpůsobení designu. Jistě, k dispozici jsou desítky designových prvků, které lze využít. Ale těm, kteří hledají více možností, může Wix připadat značně omezující. Pokročilí uživatelé, kteří hledají robustnější možnosti designu, by se měli místo toho poohlédnout po WordPressu a nějaké dobré modulární šabloně nebo builderu. Další nevýhodou bezplatné verze je nutnost integrace služby Google Analytics. Chcete-li ji získat, musíte platit měsíční předplatné, abyste věděli, kdo navštěvuje vaše stránky a co dělá, když na ně přijde. No a cenové tarify nejsou jedny z nejlevnějších. Pokročilé funkce a napojení na služby třetích stran jsou zde sice skvělé, ale s WordPressem se stále nedají srovnávat.

Cenové tarify Wixu

Wix nabízí řadu cenových plánů, které vyhovují různým potřebám a rozpočtům. Ceny začínají na 16 dolarech měsíčně za plán Light, který vyhovuje potřebám většiny malých firem. Další plány zahrnují Core, Business, Business Elite a Enterprise, přičemž plán Enterprise nabízí vlastní ceny. Plán Light je ideální pro jednotlivce, kteří chtějí vytvořit hobby stránky, zatímco plán Business se doporučuje pro rostoucí značky, které chtějí vybudovat online obchod s cenou 32 dolarů měsíčně. Společnost Wix navíc nabízí bezplatný plán pro všechny, kteří si chtějí platformu před zakoupením vyzkoušet. Ceny závisí na zvoleném plánu a počtu zakoupených doplňků a pohybují se od 16 do 159 dolarů měsíčně.

Wix cenové tarify

Závěrem

Na tomto marketingovém nástroji typu „all in one“ nejvíce vyniká jeho jednoduché rozhraní, množství marketingových a SEO nástrojů a jednoduchý drag-and-drop nástroj pro tvorbu webových stránek. Kromě toho, že je tato platforma přívětivá pro začátečníky, je významným plusem její kompletní řešení pro elektronické obchodování. 

Ovšem jeho uzavřený ekosystém je v porovnání například s open source redakčním systémem WordPress velkou nevýhodou pro náročné uživatele. Wix je také dražší než například Shoptet a mnohem dražší než WordPress. A při dokupování dalších funkcí se jeho provoz náročnějšímu uživateli může pěkně prodražit.

23.2.2024, Sonet Studio

Použité zdroje:
https://www.elegantthemes.com/blog/business/wix-review
https://cs.wix.com/

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.