Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 8 minut

Jak se stát nakladatelem

Pro mnoho lidí je snem stát se spisovatelem. Naším snem bylo splnit přání takových lidí a proto jsme se rozhodli stát nakladatelstvím. Proces založení nakladatelství sestává z několika důležitých kroků. Kdo ví proč, ale postup nebo návod, jak založit nakladatelství nebo jak se může obyčejný člověk stát nakladatelem, není nikde na celém širém internetu popsán. Tento článek je naše vlastní story a seznámí vás s tím, jak jsme se stali nakladatelstvím my v Sonetu.
Shoptet vs Woocommerce

Všechno začalo jedním krátkým telefonátem od potenciálního klienta, který zjišťoval, jaké služby kolem knížek poskytujeme. Tou dobou jsme v Sonet Studiu poskytovali především copywriterské služby na knihách – korektorské a redakční práce, dále grafické služby jako návrh obálky a layoutu knihy, sazbu textu nebo tvorbu ilustrací, a na závěr jsme byli schopni knihu fyzicky vyrobit. Poskytovali jsme zkrátka služby, které patří do oboru takzvaného knihařství.

“Takže ISBNka nepřidělujete? A co distribuce?” zeptal se klient. Na obě otázky jsme museli bohužel odpovědět záporně, že nejsme nakladatelství, že jsme obyčejné digitální studio a kromě tisku jsou naše služby víceméně digitální. Ale mrzelo nás to a dlouho to v nás hlodalo, až se jednou Luboš (šéf) zeptal: “Proč neděláme i nakladatelskou činnost? To nemůže být tak složité!” Sám začal zjišťovat, co všechno by obnášela nakladatelská činnost, protože Sonet Studio si hodně zakládá na tom, že poskytuje komplexní služby pod jednou střechou. A tohle by naše knihařské služby hezky doplnilo.

Kde získat informace?

Informací moc nebylo, internet zel prázdnotou. Až jsme narazili na odkaz ohledně přidělování ISBN čísel knižním titulům, který vedl na stránky Národní knihovny. A to byla zlatá žíla. Byl to odkaz snad až na páté stránce ve vyhledávání na Google, ale vedl konečně na to správné místo. Tady jsme zjistili, že ISBN čísla přiděluje tzv. Česká národní agentura ISBN fungující při Národní knihovně, ovšem s detašovaným pracovištěm v Hostivaři v Praze. Takže do Klementina nejezděte, nic tam nezjistíte!

Nakladatel tuto agenturu požádá o přidělení sady čísel ISBN, která mu je na jeho písemnou žádost vydá. Nakladatel je pak povinen s čísly hospodařit a podle platných právních norem (Zákon č. 37/1995 Sb. o neperiodických publikacích) je přidělovat. Ale jak se vlastně tím nakladatelem stát, abychom mohli rozdávat ISBNka? Je to velice jednoduché, i když se o tom nikde nepíše – ani v zákoně, ani na stránkách Národní knihovny, nikde!

Založení nakladatelství

Aby se člověk stal nakladatelem nebo založil nakladatelství, musí splnit jen pár jednoduchých předpokladů a podniknout několik jednoduchých kroků:

  1. Musí mít IČO – tedy být OSVČ nebo mít firmu
  2. Musí mít oprávnění podnikat v oboru – Vydavatelské činnosti, polygrafická výroba, knihařské a kopírovací práce
  3. Pokud chce knihy i prodávat, potřebuje mít v živnostenském listě také oprávnění prodávat – Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, případně Velkoobchod a maloobchod
  4. Podá žádost o přidělení sady ISBN čísel České národní agentuře ISBN – již lze i online.

pulty knihkupců

Distribuce

A to je vlastně vše. Je to jednoduché jako facka. Tím, že člověk splní čtvrtý krok a podá žádost o přidělení sady ISBN čísel, pro něj proces zakládání nakladatelství de facto končí. Ale začínají knižní povinnosti při vydávání knižních titulů. Česká národní agentura ISBN po přijetí žádosti o vydání sady ISBN čísel, které mají svou posloupnost a je nutné čísla podle ní přidělovat, provede současně zápis do databáze českých nakladatelů. Tu vede na svých stránkách a odtamtud se název vašeho nakladatelství přepíše do mezinárodní databáze nakladatelů. A takto se z vás stane nakladatel!

Pokud jste se stali nakladatelem nebo založili své nakladatelství, s velkou pravděpodobností budete chtít dostat své vydané knižní tituly také na pulty knihkupců. A zde existuje vlastně jediný způsob, jak to udělat. Musíte uzavřít smlouvu s jedním z českých knižních distributorů. V ČR máme tři – Kosmas, Pemic a Euromedia. Smlouva je vždy exkluzivní, takže si musíte vybrat. My si vybrali Kosmas. Knižní sklady mají kousek od Prahy, naproti tomu Pemic obsluhuje spíš Slezsko. Po uzavření smlouvy s distributorem vám nebrání nic v dodávání knih do distribuční sítě. Funguje to tak, že dodáte knihy distributorovi (minimální množství je kolem 250 kusů) do komisního prodeje a ten je zaveze dle objednávek do jednotlivých knihkupectví. Pokud kniha pofrčí, nebudete stíhat tisknout. Pokud se kniha neprodá, distributor vám ji za nějaký čas (půl roku až rok) vrátí.

knižní tituly

Varování

Pro všechny, kteří zamýšlejí něco takového v budoucnu udělat – chtějí se stát nakladatelem a zařadit nakladatelské služby do portfolia svých služeb, jako jsme to udělali v Sonetu, musíme zmínit jedno. Knižní byznys je neskutečně tvrdý a vydávání knížek se finančně moc nevyplatí ani nakladatelům ani novým autorům. Náklady na přípravu knihy jsou obrovské a tisk v menším než tisícovém nákladu je vždy při prodeji prodělečný. Tradiční knihu (beletrii) o 300 – 500 stránkách za více než 349 Kč neprodáte, protože nový Viewegh stojí 350 Kč. Pokud je navíc v tisku byť jediná ilustrace, už jde o tisk barevný (jiná tiskárna) a cena výroby knihy je dvojnásobná. Ano je to brutální. Proto se spisovatelskou činností v ČR uživí jen dva lidé – Michal Viewegh a Radka Třeštíková, kteří prodávají vyšší tisíce kusů od knižního titulu. To je také důvod, proč nakladatelství téměř nikdy neinvestují do nového neznámého autora. Tisk a prodej jeho knihy v malém nákladu se jim zkrátka nevyplatí a tisícové prodeje u neznámého autora nelze většinou očekávat.

distribuce knih

Druhou stránkou je, že lidé od knížek jsou neskutečně hodní. Když vydáte titul v nepřiměřeném množství a ten se v knihkupectví neprodává, hned vám knížku nevracejí. Většinou kniha dostane ještě šanci v E-shopech knihkupců, nechají ji na pultech trochu déle, ale pokud po dalších několika měsících kniha nejde, knihkupec ji vrátí distributorovi a ten vám. Vám nezbyde než ji ještě chvíli prodávat na svém E-shopu, po sítích nebo z okna své dodávky. Co se neprodá, je levnější skartovat nežli skladovat. Není to hezký pohled, když nakladatel nebo autor skartuje stovky nebo tisíce knih. Nejeden se z toho rozbrečí. Ale takový je byznys!

Doporučení

My našim klientům, ať jde o začínající spisovatele, zajetější spisovatele, firmy, které chtějí vydat publikaci pro komerční účely, doporučujeme následující. Nechte si v první vlně výtisku vyrobit jen zkušební množství knih – třeba jen pár set. Otestujte zájem o knihu a její prodej, ať si vyberete jakoukoliv formu distribuce. Týdně vychází cca sto nových knižních titulů, před Vánoci vychází i 250 titulů týdně. Je toho zkrátka moc a konkurence je obrovská. Vycházejí velká česká jména i překlady zahraničních autorů. Velmi snadno se stane, že ta vaše kniha zapadne a nikdo si jí nevšimne.

My se této chybě snažíme vyvarovat a to samé důrazně doporučujeme ostatním malým nebo novým nakladatelstvím. Vždyť už i velká zajetá nakladatelství testují nové knihy v prodeji. Často natisknou 300 kusů, aby otestovaly prodej, a když funguje, udělá se dotisk většího množství knih.

Závěrem

Založit nakladatelství je vlastně to nejsnadnější na celém knižním byznysu. Česká národní agentura ISBN má na svých stránkách dokonce Příručku uživatele systému ISBN, kde se dočtete svoje povinnosti coby nakladatele. Když jste nakladatelem, budete chtít být s velkou pravděpodobností i distributorem. To znamená uzavřít smlouvu buď s Kosmas, Pemic nebo Euromedia. To jsou jediné distributorské sítě, které dostanou vaše knihy na pulty knihkupců. Jiný způsob bohužel není, knihkupci s jednotlivými nakladateli smlouvy neuzavírají, protože by se z toho množství smluv zbláznili.

I když je knižní byznys opravdu tvrdý, lidé od knížek jsou hodní a rádi vám poradí nebo jakýmkoliv způsobem pomohou. Nikdo nechce vidět srdcervoucí skartaci knih. Pokud zakládáte vlastní nakladatelství nebo se chcete stát nakladatelem, nepřehánějte to s množstvím výtisků knižních titulů hned napoprvé. Investujte raději do kvalitní redakce a sazby. Testujte nejprve svoje vydávané knižní tituly a pak dělejte dotisk.

Zdroje:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-37

https://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/isbn-ismn-issn/oma#ISBN

https://text.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/isbn-ismn-issn/isbn/isbn-obsah

2.4.2023, Sonet Studio Dream Team

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

reklamni banner - vizualni a zvukove digitalni studio

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.