Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

nakladatelství

Zakázkové nakladatelství Sonet

Plánuješ vydat knihu? Tento proces ti dokážeme usnadnit. Jsme zakázkové nakladatelství a poskytujeme komplexní služby spojené s vydáním knihy. Zde najdeš všechny knihařské a nakladatelské služby pod jednou střechou. Proto se na nás neváhej obrátit. Vydáme i tvojí knihu!

S čím ti pomůžeme?
N

Betačtení a posouzení rukopisu

N

Příprava knihy před tiskem

N

Korektury textu

N

Redakce textu

N

Přidělení ISBN

N

Knižní sazba

N

Tisk a vazba

N

Zlacení nebo vyražení písma

N

Odeslání povinných výtisků

N

Distribuce na pulty knihkupců

N

Prodej přes náš E-shop

N

Propagace knihy

N

Ghostwriting - napíšeme knihu za tebe

Co to je zakázkové nakladatelství?

Hned na úvod ti musíme říct důležitou informaci. Nejsme tradiční nakladatelství jako Albatros, Labyrint nebo Argo, jsme zakázkové nakladatelství a vydáváme knihy na klíč. Dalo by se říct, že pokud chceš vydat knihu samonákladem, můžeš oslovit nás. To znamená, že náklady na přípravu knihy před vydáním a na její výrobu nejdou za námi, ale za tebou. Alespoň v první vlně výtisku. Pokud bude o tvou knihu zájem a budeš chtít využít naši distribuční síť, další náklady na výrobu jdou již za námi. Tím se my jako nakladatelství jistíme, že nám tvoje knihy neskončí na skladě a my v nich neutopíme svůj rozpočet. Knižní byznys je hold tvrdý.

S čím ti pomůžeme

Zabýváme se především netradičními knihami a publikacemi. Nabízíme speciální vazby, netradiční formáty i druhy papíru. Děláme jak strojovou, tak ruční vazbu. Umíme zlacení písma nebo hřbetu knihy. Mimo to dokážeme samozřejmě i klasiku.

Vydáváme knihy, publikace, katalogy, návody, kroniky, komixy, veškeré firemní a propagační tiskoviny, a to i v malonákladových sériích. Ale postupně.

Betačtení

V první řadě umíme tvůj rukopis přečíst a posoudit. Máme několik betačtenářů, kteří hodně a rádi čtou. Také ti napíšou první krátké recenze, které ti pomohou s budováním základny na sociálních sítích. Pokud chceš knihu prodávat, věnuj sociálním sítím a budování komunity hodně času. Tví fanoušci jsou tví potenciální čtenáři a čím víc jich bude, tím lépe.

Korektury a redakce

Tvůj rukopis umíme opravit – provést stylistické a gramatické korektury, opravit překlepy a podobně. Pokud chceš, a to velice doporučujeme, zároveň s tím tvůj text zredigujeme, aby byl dobře čitelný pro tvou cílovou skupinu čtenářů. Tato práce se nesmí podcenit, protože ovlivní tone of voice celé knihy. Může to být významný zásah do celého tvého rukopisu. Tady by tvoje spisovatelská hrdost měla jít trochu stranou. Redaktor ví vždy lépe než kdokoliv, jaký text bude na čtenáře fungovat. Vždy je to ale o pravidelné komunikaci mezi autorem a redaktorem. U nás má poslední slovo vždy autor!

Design a sazba

Když je tato fáze za tebou a text je připravený, musí se udělat návrh layoutu – šablony a formátu knihy. Pokud tvoje kniha obsahuje ilustrace, grafik si s nimi pohraje, aby dobře sedly do textu a celé knihy.

Pak se konečně dělá sazba textu a ilustrací. Tato práce je časově velmi náročná, protože se sází odstavec po odstavci, obrázek po obrázku a v celém textu se jednoslabičné spojky z konce řádku musí přesouvat na nový řádek. Mezi tím navrhneme vizuál obálky – desek, což už je sice třešnička na dortu, která ovšem čtenáře hodně ovlivní v tom, zda si fyzický produkt koupí nebo ne. Obálka musí cílového čtenáře zaujmout.

ISBN

Tvoji knihu nebo jakoukoliv neperiodickou publikaci je dále nutné zaindexovat do systému ISBN. K ISBN ti rovnou vygenerujeme i čárový kód na přebal knihy. Sestavíme tiráž a uvedeme všechny zákonem stanovené údaje tam, kde mají dle zákona o neperiodických publikacích být.

Když je kniha připravená a ty odsouhlasíš výsledek, může jít do tisku a výroby. O tisku se dozvíš více v sekci Print.

Distribuce

Tady ale cesta knihy teprve začíná. V ruce máš fyzickou knihu a teď je nutné ji dostat ke čtenářům. Buď si ji můžeš prodávat například na svém E-shopu, nebo využij naši distribuční síť a náš E-shop. Dostat se na pulty knihkupců bez distributora bohužel není možné (až na malé lokální knihkupce z tvého města, kde tě dobře znají).

Pokud se dohodneš na distribuci s námi, určitě chceš znát všechny provize, poplatky a svůj nárok na provizi z prodeje. Tady máš kliku. Žádné poplatky už není třeba hradit. Tobě jako autorovi náleží odměna ve výši 25 % z prodeje knihy. To je mnohonásobně více než v klasickém staromódním nakladatelství, ale sotva to stačí na pokrytí nákladů na výrobu první vlny výtisků. Zbylých 75 % spolkne distribuční síť (Kosmas, Pemic Books), knihkupectví a také náklady na balení, odeslání, dopravu apod.

Knižní náklady

I to je důvod, proč se zaměřujeme spíše na netradiční a dražší knihy. Když si totiž platíš v první vlně výtisku celý náklad, hradíš také předtiskovou přípravu knihy a zpátky dostaneš 25 % z prodejní ceny, jsi v mínusu. Zkrátka tam jsou ty prvotní náklady. Pokud si chceš vydělat, musíš prodat více než tisíc výtisků. Proto se v ČR živí spisovatelskou činností jen 2 autoři – Michal Viewegh a Radka Třeštíková. Na druhou stranu dáváme možnost začínajícím
a neznámým spisovatelům se prosadit na knižním trhu.

Mimo to tě nebudeme nutit do velkého objemu výtisků. Jak jsme již zmiňovali, první vlnu výtisku si hradíš sám/sama. Společně si otestujeme zájem o tvou knihu a pokud o ní zájem bude, další vlnu výtisků už děláme na své náklady. Pro tebe tak zbyde větší finanční balík, protože z 25% provize nemusíš odečítat žádné náklady.

Knižní marketing

Pomůžeme ti s propagací! Můžeš u nás poptat správu sociálních sítí, on-line reklamu na podporu prodeje tvojí knihy, venkovní reklamu například v metru, tramvajích, city lightech, billboardech. Outdoorová reklama ale vyjde draho. Skvělé jsou propagační balíčky ve spolupráci s distributorem – cedule, výlohy, plakáty, vyskládáné knihy u vstupu nebo zařazení do novinek v každém knihkupectví sítě Kosmas. To funguje!

Buďte pružní! První náklad je vždy testovní a je potřeba počítat se ztrátou! Leda že bys patřičně osolil/a prodejní cenu. Pokud jsi zatím neznámý autor, doporučujeme spíše menší množtví výtisků v první vlně, aby se otestoval zájem o tvou knihu. Dotisk se dá udělat kdykoliv. Čím větší je objem tisku, tím nižší jsou pak náklady na jednu knihu. To dá rozum!

Nikdy nevíš, z jaké knihy bude bestseller! A to bychom ti přáli!

vydání knihy
knizni sazba a navrh obalky
print tisk magazinu
grafický design, návrh layoutu a sazba časopisu
grafický design, návrh layoutu a sazba časopisu

Co všechno od tebe budeme potřebovat?

V první řadě několik informací o parametrech tvé zamýšlené knihy. Dobře si rozmysli, jak má kniha vypadat a kolik kusů budeš chtít vytisknout. Také se zamysli nad distribucí.

Až budeš mít o své knize přibližnou představu, pošli nám následující údaje:

 1. Počet normostran textu tvého rukopisu
 2. Pokud jsou ilustrace nebo fotky, tak jejich počet
 3. Formát knihy (A, B, zúžený/rozšířený/prodloužený formát.
 4. Typ obálky (měkká vs. tvrdá) + s potiskem vnitřní strany nebo bez
 5. Typ vazby
 6. Počet a rozmístění ilustrací nebo fotek v knize
 7. Zamýšlené orientační datum vydání
 8. Počet výtisků
 9. Tisk barevný nebo černobílý
 10. Jaká bude distribuce
 11. Další požadavky na knihu

Až nám dodáš tyto údaje, můžeme se pustit do nacenění tvojí knihy
a společně rozjet přípravu na její vydání!

Jak probíhají práce na knize?

Pošleš nám potřebné parametry a údaje o knize, určíš si orientační datum, kdy by měla kniha vyjít, a počkáš, až ti pošleme předběžnou kalkulaci.

Pokud se rozhodneš, že do toho jdeš s námi, pustíme se do přípravy knihy na vydání.

Nejprve se tvůj rukopis pošle korektorovi a redaktorovi a kniha se posoudí. Pak se domluvíte na míře korektur a redaktorské činnosti. Tady odlož svou autorskou hrdost! Občas jsou zásahy více než brutální.

Po redakci grafik navrhne layout knihy, upraví případné fotky nebo ilustrace, případně je ilustrátor nakreslí a sazeč se následně pustí do sazby textu a obrázků do knižního layoutu. Tato práce trvá.

V mezičase grafik navrhne nebo doladí obálku a tiráž, nakladatel knihu zaindexuje a přidělí ISBN.

Po sazbě grafik udělá tiskové pdf se všemi náležitostmi pro tiskárnu a dílo je hotové. Můžeme tisknout. Samozřejmě ve všech milnících knihy se vyjadřuješ k výsledku a můžeš navrhovat vylepšení, dávat připomínky.

Pak se kniha posílá do tiskárny. Tisk většinou chvíli trvá.

A distribuce je buď na tobě, nebo se dohodneš s námi a my knihu odvezeme do Kosmasu a vystavíme ji také na našem E-shopu. Úspěšný prodej může začít.

Přiveď svoje vize k životu.

Pro ty, kteří to myslí s vydáním své knihy vážně, jsme připravili ZDARMA ke stažení třinácti stránkového průvodce. A pro ty, kteří již mají napsaný rukopis a opravdu plánují svou novou knihu vydat, jsme sestavili skvělou příručku Jak vydat knihu.

průvodce vydáním knihy

Průvodce vydáním knihy ZDARMA ke stažení

Tato krátká příručka je určena všem začínajícím autorům. Pomůže ti dotáhnout tvůj rukopis do knižní podoby a provede tě celým procesem vydání knihy.

Jak vydat knihu - příručka

Příručka pro autory: Jak vydat knihu

Máš napsaný rukopis svého nového autorského díla a teď přišel čas dílo vydat a dostat mezi čtenáře? Pokud chceš vědět, jak knihu vydat a dostat mezi lidi, tak jsi tu správně.

398 Kč

Pomáháme začínajícím autorům prorazit.

Nikdy nevíš, z jaké knihy bude bestseller!

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.