Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 6 minut

Newsletter a emailing: Má to dnes ještě cenu?

Pozor spoiler: Má! V digitální éře, kdy neustále vznikají nové marketingové nástroje, člověk jen sotva stíhá všechny trendy. Může se zdát, že klasické metody jako newsletter a emailing ztrácejí svou účinnost. Nicméně i v roce 2023 zůstávají tyto nástroje důležitou součástí efektivní marketingové strategie. Přinášíme vám přehled výhod a nevýhod těchto kanálů a několik tipů, jak je využít naplno.
Shoptet vs Woocommerce

Proč stále věřit v newsletter a emailing?

Newsletter a emailový marketing jsou i nadále velmi platné a účinné nástroje pro podporu podnikání a marketingovou komunikaci. V dnešní době, kdy existuje mnoho digitálních nástrojů – reklamních platforem nebo sociálních médií, má newsletter a emailový marketing několik výhod.

Přímá komunikace s publikem

Jedním z největších benefitů newsletteru a emailingu je možnost přímé komunikace s vaším publikem. Lidé, kteří se přihlásili k odběru newsletteru, projevili zájem o váš obsah nebo produkty a chtějí s vámi zůstat ve spojení. Vzniká zde přímá cesta pro pro budování loajality a získání cenných zpětných vazeb.

Personalizace obsahu

Díky emailingu můžete vytvářet personalizované zprávy na základě chování, preferencí a demografických údajů vašich odběratelů. Tato individualizace zvyšuje šanci na úspěch vašich kampaní. Nemluvě o tom, že můžete uživatele oslovovat přímo jménem a dnes již jméno i správně vyskloňovat jak v oslovení, tak v textu.

newsletter a email marketing

Kontrola obsahu

Máte úplnou kontrolu nad obsahem a designem vašich emailů. Můžete vytvořit specifické kampaně, které odrážejí vaši značku a cílovou skupinu. Díky mnoha emailingovým nástrojům a jejich šablonám si dokážete nadesignovat emailové kampaně zkrátka téměř úplně podle sebe.

Měření výsledků a optimalizace kampaní

Většina platforem pro emailový marketing nabízí detailní statistiky, jako jsou otevření, kliknutí, konverze, přesunutí do spamu atd. To vám umožňuje analyzovat účinnost vašich kampaní a optimalizovat je pro dosažení lepších výsledků.

Nízké náklady

Emailový marketing může být relativně levný ve srovnání s jinými formami reklamy. Nevyžaduje velké investice do reklamního prostoru a při tom může zasáhnout velké množství lidí. Spousta nástrojů má bezplatnou verzi (např. do 500 kontaktů) a následně má cenové tarify rozdělené podle počtu kontaktů, na které chcete kampaně cílit.

Stálý kontakt s odběrateli

Pravidelný newsletter udržuje vaši značku v mysli odběratelů. Máte tak možnost udržet si kontakt s vaším publikem i mimo okamžiky, kdy máte konkrétní nabídku nebo novinku. Díky pravidelnému kontaktu budujete u vašich odběratelů loajalitu a oni tak vědí, že jste tu stále pro ně.

email marketing

Snadnější dodržování GDPR

V rámci emailového marketingu můžete snáze dodržovat předpisy týkající se ochrany osobních údajů. Máte kontrolu nad tím, jakým způsobem shromažďujete a využíváte údaje odběratelů.

Výhod emailového marketingu je opravdu hodně. Je však důležité, aby byly emailové kampaně provedeny správným způsobem, aby se nepovažovaly za spam a aby přinesly hodnotu odběratelům. To znamená, že by měly být relevantní, užitečné a respektovat preference odběratelů.

Nevýhody a výzvy

Email marketing není ale jen spousta konverzí bez práce. Je potřeba si uvědomit i některé negativní stránky emailingu.


e-mail marketing
on-line reklama a on-line marketing


Riziko spamování

S narůstajícím objemem emailů, které lidé denně dostávají, hrozí, že vaše zprávy mohou skončit v spamu. To může snížit viditelnost vašich kampaní a narušit vaše snahy o kontakt s odběrateli.

Omezená kreativita

V emailových zprávách existují omezení ve srovnání s jinými formáty obsahu, jako jsou například videa. To může omezit vaši schopnost rychle a efektivně komunikovat určité zprávy nebo vytvářet složitější kampaně. Video můžete ovšem vložit do obsahu zprávy a uživatelé se k němu dostanou až při čtení emailu. Také je nutné brát v potaz šablony emailových zpráv, které mailingové platformy nabízejí. Není jich neomezené množství a musíte si prostě jednu vybrat.

Správa a udržování seznamů odběratelů

Správa odběratelských seznamů vyžaduje čas a úsilí. Je důležité udržovat seznam aktuální a zajišťovat, že lidé, kteří se odhlašují z odběru newsletteru, jsou z listu skutečně odebráni.

Omezená konverzace

Odpovědi na emailové zprávy mohou být méně okamžité a spontánní ve srovnání s jinými komunikačními kanály, jako jsou sociální sítě nebo chatovací platformy. Těžko s jistotou říct, zda je tento bod nevýhoda nebo výhoda. Pokud chatboty používáte, jistě víte, co tam denně chodí za odpad a spam.

Potenciální bezpečnostní rizika

Odesílání emailů může přinést riziko spojené s kybernetickými hrozbami, jako jsou phishingové útoky nebo podvody.

Celkově lze říci, že newsletter a emailový marketing mohou být velmi efektivním způsobem, jak udržet kontakt se stávajícími zákazníky, získat nové a šířit vaši značku. Ovšem pokud jsou správně vedeny a přizpůsobeny vaší cílové skupině.

Nejznámější a nejpoužívanější emailingové nástroje u nás:

  • Mailchimp
  • Ecomail
  • SmartEmailing
  • Leadhub
  • MailerLite
  • Boldem.

e-mail marketing

Jak využít emailový marketing v roce 2023?

Vytváření obsahu s hodnotou

Klíčem k úspěšnému emailovému marketingu je vytváření obsahu, který osloví a přináší užitek odběratelům. Zaměřte se na relevantní informace, novinky a exkluzivní nabídky.

Optimalizace pro mobilní zařízení

Vzhledem k rostoucímu podílu mobilního prohlížení je důležité, aby vaše emaily byly dobře čitelné a uživatelsky přívětivé i na malých obrazovkách. Mobile first!

Testování a experimentování

Nebojte se testovat různé varianty emailových kampaní a analyzovat výsledky. Pravidelné experimentování vám pomůže najít správné strategie, které budou nejlépe fungovat na vaši cílovou skupinu.

Závěrem: Emailing má stále smysl!

Závěrem lze jednoznačně říci, že newsletter a emailing jsou v roce 2023 stále cennými nástroji pro efektivní marketingovou komunikaciPřímá komunikace, personalizace a měření výsledků jsou klíčovými prvky pro úspěšné kampaně. Je však důležité dodržovat etické a legální normy v oblasti ochrany osobních údajů. Se vhodným přístupem mohou newsletter a emailový marketing výrazně přispět k úspěchu vašeho podnikání.

7.9.2023, Sonet Studio Dream Team

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.