Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Vizuál generovaný umělou inteligencí

Artificial Intelligence neboli AI, v češtině umělá inteligence, začíná být hojně využívaným nástrojem mladých digitálních tvůrců a “umělců”. Bude vizuál generovaný umělou inteligencí postrachem grafiků a ilustrátorů, kteří nebudou ochotní se s umělou inteligencí naučit?

Design obalu CD od umělé inteligence

Jistě jste si už všimli, že umělá inteligence za nás dnes dělá kde co a usnadňuje náš každodenní život. Vyhledávače, překladače, mobilní aplikace nebo automatické funkce v kdejakém software nám neustále urychlují řešení pracovních nebo osobních záležitostí. Ale že na základě slovního příkazu dokáže vytvořit obrázek, grafiku nebo v podstatě jakýkoliv vizuál? Je to poměrně novinka, ale možná že jste o tom už slyšeli.

Generátor obrázků s umělou inteligencí neboli text-to-image generator je zajímavým nástrojem pro převedení pouhé fantazie, přestav, snů do vizuální podoby. Na výběr je již několik dostupných generátorů, které se do povědomí společnosti začaly vkrádat již v první polovině roku 2022 a to díky programu DALL-E 2, který byl spuštěn jako první. Nicméně člověk musel obdržet pozvánku, aby mohl tvořit. To se změnilo 28. září, kdy se DALL-E 2 otevřelo všem uživatelům. Během čekání na přístup do DALL-E 2 asi mnoho uživatelů využilo jiné volně přístupné generátory, které se postupně objevovaly. Po zprovoznění programu DALL-E 2 následovalo spuštění programu Midjourney, Stable Diffusion a dalších. 

A jak to funguje?

Pro takový generátor je hračka během pár vteřin vytvořit zcela nový obrázek, který poskládá jen na základě slovního příkazu. Jakmile obdrží zprávu, začne prohledávat internet, kde vybírá zhruba mezi 6 miliardami dostupných obrázků, a z těch tvoří unikátní variace na daný požadavek. Obvykle generátor vytvoří hned čtyři návrhy, které lze dále různými příkazy a funkcemi upravovat. Vizualizace a obrazy vytvořené pomocí umělé inteligence si můžete prohlédnout třeba na našem instagramovém profilu zde, nebo na našem FB profilu zde. Větší galerie AI obrazů je k vidění na tomto českém instagramovém profilu zde.

Samozřejmě ještě nejsme tak daleko, aby nám generátor obrázků četl myšlenky, takže se výsledek často příliš nepodobá našim představám. Takový slovní příkaz má svá pravidla a měl by mít určitou strukturu. Pokud člověk nechce dlouhosáhle studovat dopodrobna jednotlivé funkce a vymýšlet příkazy (prompts), tak je ideální se nechat inspirovat od ostatních tvůrců. Někdy se to povede, někdy přimhouříte oko nad tím, co vám umělá inteligence nabídne a někdy si řeknete prostě jen wtf. Může ale vzniknout i něco daleko lepšího, než si člověk představuje.

Představu je dobré popsat od nejzákladnějších parametrů až po detaily. Určitě je dobré definovat styl, rozlišení, barvy, rozměr, jak moc má být výtvor abstraktní nebo realistický a podobně. Zohlednit se dá vše. Ale neplatí, že čím delší příkaz, tím lepší výsledný obraz. Je nutné volit správná slova a správně je řadit. Jednotlivé příkazy si nesmějí odporovat, jinak umělá inteligence vytvoří neskutečný hybrid. Vlastnosti požadovaného obrázku, které nedefinujete pomocí promptu (slovního příkazu), tak necháváte na umělé inteligenci a ta to udělá podle sebe. Výsledek potom často není úplně podle představ.

Říkáte si, že podle slovního zadání to samé zvládne i grafik, ilustrátor či malíř? Samozřejmě, že to zvládne. A možná to svede mnohem lépe, ale také za to zaplatíte a počkáte si. Grafik nebo ilustrátor musí mít nejdříve nápad, ten naskicovat, pak namalovat, digitalizovat, přetáhnout do Photoshopu a upravit ho. Už tušíte, co je výhodou AI generátoru? Rychlost. Doslova během několika vteřin máte připravené podklady pro další úpravy. S takovým návrhem lze přijít třeba za grafikem a ten může dotahovat už jen detaily místo toho, aby nad tím strávil hodiny času. Pro mnohé reklamní agentury bude toto opravdová úspora času a financí. Ovšem s nadsázkou řečeno, grafici a ilustrátoři možná nebudou mít co žrát. 

Reklama od umělé inteligence?

Už ano! Sonet Studio používá vizuál generovaný umělou inteligencí pro tvorbu reklam, na obaly CD, na plakáty nebo na různé potisky produktů na merch. Stále věší množství zákazníků chce něco velmi originálního ve svých reklamách nebo na svých produktech a obrazy od AI jim tuto potřebu plní. Množství agentur, které zkouší používat umělou inteligenci pro tvorbu vizuálu, se stále zvyšuje. Je to trend nebo po AI za chvíli ani pes neštěkne? To nikdo neví. Pravdou je, že díky rozrůstajícím se funkcím a příkazům je časově náročné držet tempo a brzy bude nezbytné mít na tento obor v agenturách specialistu. Předpokládá se, že časem vzniknou i nové pracovní pozice, které budou mít na starosti právě generování prvotřídních vizuálních digitálních podkladů třeba pro reklamu. Takoví prompteři (vyzývači umělé inteligence, našeptávači, příkazci) budou mít najeté funkce a příkazy a budou schopni tvořit vysoce kvalitní obrazy lusknutím prstu. Více o tomto tématu zde.

Digitální obrazovou tvorbu si může vyzkoušet každý zdarma. Některé generátory, v zásadě ty, které nejsou tak kvalitní nebo neprodukují kvalitní materiál, jsou zdarma. Neplacené verze lepších generátorů vystačí na pár obrázků, které mohou být vygenerovány. V podstatě to stačí k tomu, aby člověk trochu pochopil, jak takový generátor funguje. Placené verze pak umožňují až neomezené generování kvalitnějších obrázků a odemykají několik funkcí, které ve free verzích nejsou dostupné. Z naší strany ovšem musíme dát velké upozornění  – je to nebezpečně návykové.

Co napsat závěrem?

Takže si to shrňme. Umí generátor ultra kvalitní výtvory v perfektním rozlišení? Ne. Umělá inteligence Midjourney, Dall-E 2 a další nejsou zatím vůbec dokonalé nástroje. Výstupy jsou často v nízkém rozlišení a pokud tvoříte vizuál na billboard nebo jinou venkovní reklamu většího formátu, je nutné je graficky zvětšit, dotvořit a dokreslit. Ale od toho už jsme tu právě my – lidé, grafici, digitální tvůrci, abychom se postarali o to, aby výsledný obraz byl použitelný nejen jako hezký obrázek v počítači, ale i třeba jako obraz na zdi, na tričku nebo v reklamě. 

Je také snad jen otázkou času, kdy ve Photoshopu a podobných grafických programech vznikne tlačítko s AI generátorem, které bude grafikům sázet nápady jeden za druhým, ze kterých si grafik vybere a použije ho k dalšímu zpracování. On-line grafický nástroj Canva už takový AI generátor zařadil mezi své placené funkce, ovšem výsledky jsou zatím horší než bídné. Automatické funkce jako je zvětšování obrázku, změna rozlišení nebo dokreslení detailů obrázku tu už snad budou coby dup – doufejme, že s další verzí Photoshopu.

Použité zdroje:

https://www.xda-developers.com/ai-image-generators/

https://expertphotography.com/midjourney/

https://www.howtogeek.com/823337/how-to-create-synthetic-ai-art-with-midjourney/

https://www.weforum.org/agenda/2022/10/ai-artist-systems-bring-delight-and-concern/

6.11.2022, Sonet Studio Dream Team

9

REKLAMA OD UMĚLÉ INTELIGENCE?

Chceš i ty vizuál od umělé inteligence? Pokud bys rád vizuální reklamu, obal CD nebo návrh designu produktu udělaný pomocí AI neváhej se ozvat. Vizuální materiály vytvořené pomocí AI generátoru jsou velmi originální. Výstupy jsou zatím v poměrně nízkém rozlišení, ale od toho máme tým grafiků, kteří vizuál roztáhnou do požadované velikosti.

9

KONTAKTUJ NÁS

produktovy design od umele inteligence

Produktový design nových lahví pro Pilsner Urquell

vizuální podklad reklamy od umělé inteligence

Vizuální podklad reklamy na restauraci

logo navržené pomocí umělé inteligence midjourney

Zkušební redesign loga na Apple

design poster plakat od umele inteligence

Plakát na závody starých aut

obal CD od umele inteligence

Obal CD

produktovy design vytvoreny pomoci AI obrazoveho generatoru

Produktový design sklenice na med

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka here:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.