Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 7 minut

Autoři! Co dělat po vydání knihy?

Autoři! Po mnoha měsících a možná i letech tvrdé spisovatelské práce je vaše kniha konečně na světě. Ale napsáním a vytištěním knihy vaše práce rozhodně nekončí. Je to okamžik plný radosti a uspokojení, ale také začátek nové fáze vaší spisovatelské cesty! Co nyní dělat, aby vaše kniha oslovila co nejvíce čtenářů a aby se dostala tam, kam má? V tomto článku se podíváme na několik klíčových kroků, které by neměli novopečení autoři zanedbat po vydání své knihy.
Shoptet vs Woocommerce

Po vydání knihy nastává čas, kdy se autoři musejí soustředit na propagaci a distribuci svého díla. Díky moderním technologiím a sociálním médiím máme dnes k dispozici širokou škálu nástrojů a možností, jak dostat knihu do povědomí veřejnosti. Pojďme se podívat na některé z nejúčinnějších strategií.

Sociální sítě

Jednou z nejdůležitějších součástí po vydání knihy je aktivní přítomnost na sociálních sítích. Začněte tím, že veřejně oznámíte vydání své knihy na všech svých sociálních profilech. Sdílejte pravidelně informace o knize, ukázky, zajímavosti ze zákulisí vaší tvůrčí cesty a osobní příběhy. Oslovte své fanoušky a pozvěte je k nákupu, sledování, sdílení a lajkování. Zpřístupněte i ukázky z knihy – úryvky textu, pár ilustrací, aby si čtenáři mohli udělat představu o obsahu. Ale nezveřejňujte všechno! Jen je nalákejte ke koupi vaší knížky. Zveřejňujte příspěvky pravidelně! Instagram reels mají největší dosah, tak toho využijte.

Distribuce

Dalším důležitým krokem je rozhodnutí o distribuci knihy. Můžete uzavřít distribuční smlouvu s nakladatelstvím nebo využít vlastní e-shop k distribuci knihy. Dostat se do české knižní distribuční sítě je poměrně těžké a většinou to jde pouze skrze nakladatele. Pokud nebudete uzavírat distribuční smlouvu, která je většinou výhradní, můžete si svobodně knihu distribuovat po vlastní ose. Můžete využít lokální knihkupce nebo e-shopy, se kterými se znáte. Nebo si založte vlastní e-shop. Dnes je to na pár kliknutí. V každém případě je klíčové zajistit, aby byla kniha snadno dostupná pro čtenáře.


průvodce vydáním knihy


Křest knihy, autogramiády, autorská čtení

Křest knihy, autogramiády a autorská čtení jsou skvělým způsobem, jak se osobně setkat s potenciálními čtenáři a získat jejich podporu. Zorganizujte tedy tyto události buď sami, nebo ve spolupráci s nakladatelem, a pozvěte své fanoušky a přátele k účasti. Na autorská čtení se dobře připravte. Je to příležitost, kde můžete svou knihu i dobře prodat.

Foťte, natáčejte a zveřejňujte

Nebojte se využít sílu vizuálního obsahu. Fotografie, videa a další multimediální obsah mohou přilákat pozornost a zvýšit zájem o vaši knihu. Pravidelně fotografovat a natáčet události spojené s knihou a sdílet je na svých sociálních sítích je nezbytné. Jak jsme psali výše, ataktujte sociální média ze všech stran různorodým obsahem. Ideální jsou krátká videa (reels) nebo carousely.

Budujte komunitu fanoušků

Komunikujte s fanoušky a čtenáři, odpovídejte na jejich dotazy, vyzývejte je k akci. Dělejte kvízy a soutěže o vaši knihu na sociálních sítích. Budujte si věrnou komunitu, která vás bude podporovat i v budoucí tvorbě.

Sbírejte a zveřejňujte recenze

Aktivně sbírejte recenze od čtenářů a zveřejňujte je na svých sociálních sítích a webových stránkách. Důvěryhodné recenze mohou přesvědčit další potenciální čtenáře k nákupu, takže své čtenáře k recenzování vyzývejte a vždy jim za recenzi poděkujte. I za negativní.

Prodávejte

Nespoléhejte pouze na distribuční kanály, ale aktivně prodávejte svou knihu na sociálních sítích, na autogramiádách a dalších akcích. Soutěže o knihu mohou také přilákat zájem o vaše dílo.

Zapojte se do skupin na Facebooku

Na Facebooku se zapojte do skupin spojených s literaturou a sdílejte tam svoje příspěvky. Představujte svou knihu a komunikujte s ostatními autory a čtenáři. Komentujte příspěvky ostatních autorů, odpovídejte na komentáře. To vše vám pomůže přilákat další fanoušky.


zakázkové nakladatelství
tisk na zakázku


Nechte se pozvat do podcastů nebo na rozhovor

Zapojte se do rozhovorů a podcastů, kde můžete představit svoji knihu širší veřejnosti. Tato média vám mohou pomoci získat nové čtenáře a zvýšit povědomí o vašem díle.

Marketing

Investujte do cílené reklamy na sociálních sítích a dalších online platformách. Cílená reklama může pomoci oslovit specifickou cílovou skupinu a zvýšit prodeje vaší knihy. Na sociálních sítích můžete investovat i malé částky.

Influence marketing

Vyzkoušejte si spolupráci s influencery, bookstagramery nebo youtubery, kteří vám pomůžou s propagací knihy mezi svými sledujícími. Tato forma marketingu může být velmi účinná při oslovování specifické cílové skupiny. I v Čechách je několik skvělých knižních influencerů!

Propojte se s dalšími autory

Propojte se na sociálních sítích (klidně i mimo ně) s dalšími autory a nasdílejte si vzájemně své příspěvky. Spolupráce a sdílení mohou pomoci vzájemně zvýšit viditelnost a dosah – můžete si tak snadno nalákat další fanoušky jeden od druhého. To je win-win.

Budujte povědomí a osobní brand autora

Mluvte o své knize a své práci úplně všude. Budujte si osobní brand a povědomí o sobě jako o autorovi. Ale všeho s mírou a respektem k ostatním.


Komplexní průvodce Instagramem Sonet Studio


Monitorujte a analyzujte

Sledujte prodeje knihy a analyzujte úspěšnost svých marketingových a distribučních strategií. Držte se toho, co funguje a přizpůsobujte svůj přístup podle získaných dat.

Dotisk knihy

Pokud se kniha dobře prodává, je o ni stále zájem, ale vaše knižní zásoby už se blíží k nule, zvažte dotisk knihy. Neponechávejte čtenáře bez možnosti zakoupit vaše dílo. Pamatujte, že pokud vydáte další knihu, tak s jejím prodejem zřejmě vzroste zájem i o vaše starší knižní díla.

Závěrem

Po vydání knihy vlastně práce teprve začíná. Pro někoho to může být příjemná práce (hlavně pro extroverty), ale pro někoho to může být i nepříjemné. Zkrátka se musíte vecpat všude tam, kde to jen jde. Důkladná propagace, aktivní zapojení do knižních komunit a skupin a trvalá snaha o zlepšení výkonu vaší celkové marketingové a obchodní strategie jsou klíčové kroky pro úspěšnou kariéru spisovatele. Buďte aktivní, kreativní a nebojte se. Buďte vidět! A hlavně, nezapomeňte si užívat celé toto výjimečné dobrodružství! Ne každému se povede dokončit knihu, ale vám se to povedlo!

10.3.2024, Sonet Studio

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.