Potřebuješ poradit? Vyber si z nabídky příruček nebo si domluv konzultaci v naší digitální poradně!

Předpokládaná doba čtení: 10 minut

Web zdarma? Využij tyto platformy!

V dnešní době je mít vlastní webové stránky skoro nezbytností, ať už chcete prezentovat osobní projekty, svoje portfolio nebo podnikání. Někdy však může být tvorba webové stránky finančně náročná záležitost. Zejména pro ty, kdo teprve začínají. Naštěstí existuje několik platforem, které nabízejí tvorbu webových stránek zcela zdarma. V tomto článku se zaměříme především na dvě z nich - Google Sites a Canva. Ale představíme si i další možnosti.
Shoptet vs Woocommerce

V Canvě můžete vytvářet weby s využitím širokého výběru šablon a designových prvků, což umožňuje snadnou personalizaci vaší stránky podle vašich potřeb. Tento nástroj je vhodný pro ty, kteří chtějí rychle a jednoduše vytvořit esteticky atraktivní webové stránky prezentačního charakteru bez nutnosti hlubších znalostí designu nebo programování.

Naopak Google Sites je ideální pro ty, kteří preferují jednoduchost, rychlost a snadnou integraci s dalšími službami Google. S využitím přehledného editoru můžete rychle vytvořit funkční webové stránky, které lze snadno sdílet a na kterých můžete spolupracovat s ostatními uživateli.

Web v Canvě

web zdarma na Canvě

Co je Canva?

Canva je platforma, která se primárně zaměřuje na design, ale rovněž poskytuje uživatelům možnost vytvářet webové stránky zdarma. S Canvou získáváte možnost snadno a efektivně vytvořit webové stránky s profesionálním vzhledem, aniž byste museli mít pokročilé znalosti v oblasti designu nebo programování.

Jak začít s webem v Canvě?

Než začnete vytvářet svou webovou stránku v Canvě, musíte se nejprve zaregistrovat na oficiální webové stránce Canvy. Po registraci se můžete jednoduše přihlásit do svého účtu. Po úspěšném přihlášení do svého účtu v Canvě klikněte na možnost „Vytvořit design“. Poté vyberte možnost „Webové stránky“ z nabídky dostupných možností.

Vlastnosti a možnosti Canva webů

Canva nabízí uživatelům širokou škálu předpřipravených šablon a designových prvků, které mohou použít při tvorbě svých webových stránek. Bez ohledu na to, zda potřebujete webovou stránku pro osobní portfolio, podnikání nebo jiné účely, v Canvě najdete vhodné šablony a designové prvky. A šablon je zde opravdu velké množství.

Výhody

Canva umožňuje uživatelům jednoduše přidávat vlastní obsah do svých webových stránek. To znamená, že můžete přidávat vlastní obrázky, texty, videa a další obsah podle svých potřeb a představ.

Po dokončení tvorby své webové stránky v Canvě můžete jednoduše sdílet hotový web pomocí odkazu. Canva vám poskytne unikátní odkaz k vaší webové stránce, který můžete sdílet s ostatními, aby se k ní dostali a prohlédli si váš obsah. Tato funkce usnadňuje sdílení vašich webových stránek s ostatními lidmi a zvyšuje dostupnost vašeho obsahu online. Kromě toho můžete svůj Canva web nasměrovat i na svoji vlastní doménu a stránky zaindexovat, aby je vyhledávače našly.

Nevýhody

Přestože Canva nabízí široké možnosti pro tvorbu webových stránek zdarma, existují zde i nějaké ty nevýhody. Jednou z hlavních nevýhod je velmi omezená flexibilita a možnosti úprav. I přes široký výběr šablon a designových prvků mohou uživatelé narazit na omezení při přizpůsobování vzhledu svých webových stránek podle svých individuálních potřeb. Člověk se většinou od šablony moc odchýlit nemůže. Další nevýhodou je omezená optimalizace pro vyhledávače (SEO) nebo možnosti rozšíření funkcí. Zkrátka technické zázraky zde nečekejte a se škálováním svého webu moc nepočítejte. A nemalou nevýhodou Canva stránek je sakramentsky omezená možnost responzivity. Šablony samy o sobě responzivní jsou. Ale jakmile do nich sáhnete, přeskládáte obsah nebo něco přidáte, celá responzivita je ta tam a web na mobilu nevypadá dobře. Berte Cava web spíše jako takovou krásnou on-line prezentaci.

My jsme si s Canvou chvíli hráli a jeden zkušební web si v ní postavili. Tady je výsledek: https://sonetakademie.my.canva.site/nabidka-skoleni Když si web otevřete na mobilu, uvidíte, že to opravdu není ideální.

web zdarma Canva

Google Sites

Weby Google na to jdou přesně z opačné strany než Canva. Funkcí zde najdete více, můžete integrovat nástroje od Googlu, může dokonce vložit i vlastní HTML, ale od designu moc nečekejte.

Google Sites je služba poskytovaná společností Google, která umožňuje vytvářet webové stránky zdarma. Tato platforma je ideální pro jednoduchou a rychlou tvorbu webových stránek pro širokou škálu účelů, od osobních projektů až po sdílení informací v rámci týmu nebo organizace.

Jak začít s weby od Googlu?

Stačí mít Google účet a přihlásit se do služby Google Sites. Pokud již máte účet u některé ze služeb Google (Gmail, YouTube nebo Google Drive), můžete se jednoduše přihlásit do Google Sites pomocí stejného účtu. Kliknete na tlačítko „Vytvořit“ a vyberte šablonu podle svých potřeb nebo můžete začít s prázdnou stránkou a postupně ji upravovat.

Vlastnosti a možnosti webů Google

Google Sites nabízí uživatelům intuitivní editor, který umožňuje jednoduché upravování obsahu webových stránek pomocí drag-and-drop systému. Tento přístup je vhodný pro uživatele, kteří nemají předchozí zkušenosti s tvorbou webových stránek.

web zdarma na Google Sites

Výhody

Jednou z výhod Google Sites je možnost snadného sdílení webových stránek s ostatními uživateli. To umožňuje spolupráci na projektu, kdy mohou různí uživatelé přispívat obsahem nebo upravovat stránky podle svých potřeb.

Google Sites je integrován s dalšími nástroji a službami od společnosti Google, např. Google Drive, Google Kalendář, Google Formuláře nebo Google Dokumenty. To umožňuje uživatelům jednoduše přidávat a upravovat obsah webových stránek pomocí těchto integrovaných nástrojů.

Po dokončení webu ho můžete opět publikovat a sdílet na unikátním odkazu od Googlu. Nebo ho můžete nasměrovat na svoji vlastní doménu.

Výhodou oproti Canva webům je automatická tvorba menu podle toho, jak přidáváte další stránky. V Canvě jsme na tvorbu menu po několika hodinách prostě nepřišly a nápověda mlčí.

Nevýhody

Nevýhodou webů Google jsou omezení v designu i funkcích. Například jsme nezjistili, jak zrušit zaoblení tlačítek nebo jak změnit jednotky velikosti písma z px na vw. Je to zkrátka nástroj zdarma, tak zázraky nečekejte. Opět je potřeba takový web brát spíše jako jednoduchou online prezentaci. My jsme si na Google Sites tvorbu webu vyzkoušeli a zde je výsledek: https://sites.google.com/view/nakladatelstvi-sonet/dom%C5%AF?authuser=1


tvorba webů a E-shopů
SEO - optimalizace pro vyhledávače


Další nástroje na tvorbu webu zdarma

Pokud hledáte další snadný a bezplatný způsob, jak vytvořit své vlastní webové stránky, máte na výběr z několika dalších platforem. Podívejme se ve stručnosti na několik nejpopulárnějších nástrojů.

WordPress

WordPress je aktuálně nejpopulárnější nástroj na tvorbu webů na světě. Může za to především jeho open source systém, bytelné technické zázemí, jednoduchost a rychlost práce s ním. Tato platforma nabízí uživatelům široký výběr designových šablon a pluginů, které umožňují snadnou personalizaci a rozšíření funkcí jejich webových stránek. Tento redakční systém je ideální volbou snad pro všechny, kteří to myslí se svým webem vážně a nechtějí se nechat omezovat designem nebo funkcemi. Nevýhodou ovšem je, že pokud si chcete web postavit sami, musíte se s WordPressem trochu blíže seznámit a naučit se s ním. Ale není to žádná věda jako kódování nebo programování.

Wix

Wix je jedním z předních hráčů v oblasti tvorby webových stránek. Jeho široký výběr šablon a intuitivní editor umožňují každému snadné vytváření profesionálně vypadajících stránek bez nutnosti znalosti kódování. Wix jsme vám blíže představili v předešlém článku Wix: on-line webový builder a všestranný pomocník. Bohužel Wi už zrušil možnost bezplatného webu. Nyní je ten nejlevnější tarif za 11€ měsíčně.

Weebly

Weebly je další populární platformou pro tvorbu webových stránek zdarma. S jednoduchým drag-and-drop editorem a různými funkcemi pro personalizaci stránek je ideální volbou pro ty, kteří hledají snadný způsob, jak vytvořit své stránky.

Jimdo

Pro začátečníky je ideální volbou platforma Jimdo. Nabízí jednoduché nastavení webu a možnost využití vlastního doménového jména.

Strikingly

Strikingly je platforma zaměřená na tvorbu jednoduchých a elegantních webových stránek. S různými šablonami a snadno použitelným editorem je ideální volbou pro ty, kteří hledají spíše minimalistický design bez pokročilých funkcí.

Webnode

Webnode je další možností pro tvorbu webových stránek zdarma. Nabízí široký výběr šablon a funkcí pro snadnou úpravu obsahu, což umožňuje uživatelům rychle vytvořit své stránky bez složitého nastavování. Webnode a Wix jsou poměrně velcí soupeři a neustále se mezi sebou předhánějí co do designu a funkcí.

Závěrem

V dnešní době je mít vlastní webové stránky téměř nezbytností, ať už chcete prezentovat osobní projekty, své portfolio nebo nabízet své služby či prodávat produkty. V začátcích podnikání ovšem může být tvorba webu finančně náročná záležitost. Všechny tyto výše představené nástroje na tvorbu webu jsou zdarma (až na Wix) a poskytují širokou škálu možností pro vytváření webových stránek bez nutnosti investovat do placených služeb. Každá platforma má své vlastní jedinečné vlastnosti a nabízí uživatelům různé úrovně flexibility. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo pokročilý uživatel, určitě najdete platformu, která bude vyhovovat vašim potřebám a preferencím při tvorbě vašeho vlastního webu. Takže si vyberte svůj ideální nástroj a pusťte se do tvorby svého vlastního webu ještě dnes!

1.2.2024, Sonet Studio

9

KONTAKTUJ NÁS

hodnocení Google

Sleduj nás i na sociálních sítích

Jsme součástí programu DoToho!

Mohly by tě zajímat i tyto články

Kontakt

Rychlá zpráva | poptávka:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.